Ακόμη μια ρατσιστική επίθεση σε ποδοσφαιριστή – Θύμα ο Στέρλινγκ της Σίτι
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ έγινε στόχος ρατσιστικού σχολίου σε post του στο Twitter, μετά την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από τη Λιντς (1-2).

Η Μάντσεστερ Σίτι ηττήθηκε στο «Έτιχαντ» από τη Λιντς των 10 παικτών με 1-2, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν τους 3 βαθμούς της νίκης με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά το ματς, ο επιθετικός της Σίτι Ραχίμ Στέρλινγκ έγινε στόχος ρατσιστικής επίθεσης στο Twitter. Όπως αναφέρει το Sky Sports, μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο διεθνής Άγγλος ποδοσφαιριστής ανέβασε στο λογαριασμό του το μήνυμα «Είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να ξεχαστεί», με κάποιον από τους χρήστες να του κάνει ρατσιστική επίθεση με σχόλιο κάτω από το μήνυμα του. Ο Στέρλινγκ έσβησε το σχόλιο, ωστόσο η πλατφόρμα του Twitter έχει ήδη ξεκινήσει έρευνα για τον συγκεκριμένο λογαριασμό.

«Δεν υπάρχει χώρος για ρατσιστικά σχόλια στο Twitter. Είμαστε αποφασισμένοι να τηρήσουμε τη δέσμευση μας ότι η ποδοσφαιρική συζήτηση στην πλατφόρμα μας είναι ασφαλής για τους φιλάθλους, τους παίκτες και γενικότερα όσους ασχολούνται με το παιχνίδι. Όταν βρίσκουμε λογαριασμούς που παραβιάζουν τους κανονισμούς του Twitter, κάνουμε αποφασιστικές κινήσεις. Έχουμε ήδη προληπτικά συνεργαστεί και συνεχίζουμε να το κάνουμε με τους συνεταίρους μας στο ποδόσφαιρο, ούτως ώστε να βρούμε τρόπους να σταματήσουμε αυτό το φαινόμενο. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε να συγκρατήσουμε αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά. Τόσο εντός του ιντερνετικού κόσμου, όσο και εκτός» ανέφερε εκπρόσωπος του Twitter.

Η ρατσιστική επίθεση στον Στέρλινγκ δεν ήταν η μόνη το τελευταίο διάστημα, καθώς μόλις πριν από λίγες ημέρες υπήρξε η περίπτωση του Μουκτάρ Ντιακαμπί της Βαλένθια, με τον ίδιο και τους συμπαίκτες του να αποχωρούν προσωρινά από το ματς με την Κάντιθ, έπειτα από ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε από τον Χουάν Κάλα.

Η FIFA και αρμόδιες ποδοσφαιρικές αρχές οφείλουν να αναλάβουν πρωτοβουλίες για την καταπολέμηση του φαινομένου και να μην αφήνουν ατιμώρητα να αναπαράγονται τέτοιες ντροπιαστικές και επικίνδυνες συμπεροφορές.