Απογοητευτική παρουσία ΑΕΚ και Άρη στα ευρωπαϊκά παιχνίδια – Αισιοδοξία για Ολυμπιακό
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Σε μια ακόμα απογοητευτική εβδομάδα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, δύο εκπρόσωποί μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (ΑΕΚ, Άρης) τέθηκαν εκτός ήδη από τέλος Ιουλίου και μάλιστα στη χαμηλότερης δυναμικότητας διοργάνωση της UEFA (Conference League). Ο αγωνιστικά ανέτοιμος Ολυμπιακός των πολλών απουσιών ξεπέρασε με δύο νίκες το χαμηλό εμπόδιο της Νέφτσι Μπακού και συνεχίζει την πορεία του στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ παραμένοντας σε θέση φαβορί απέναντι στη Λουντογκόρετς.

Οι “ερυθρόλευκοι”, μετά το ισχνό 1-0 του πρώτου αγώνα, έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό στη ρεβάνς, απομειώνοντας στο ελάχιστο κάθε απειλή για την εστία του σταθερού Τζολάκη, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ελλείψει Ελ Αραμπί στο βασικό σχήμα στηρίχθηκαν στον δημιουργικό οίστρο του αειθαλούς Ματιέ Βαλμπουενά, στις κινήσεις εσωτερικού επιθετικού του Γιώργου Μασούρα και, όσο παράδοξο κι αν φαίνεται, στα διαρκή ανεβάσματα του κατά συνθήκη χαφ-εξτρέμ Παπέ Σισέ.

Η ΑΕΚ γνώρισε αποκλεισμό-σοκ στη διαδικασία των πέναλτι από την σαφώς χαμηλότερης δυναμικότητας Βελέζ Μόσταρ, παρά το λυτρωτικό γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Η “Ένωση” ήταν ασύνδετη και με αισθητά αργό ρυθμό, ωστόσο έστω και χωρίς αυτοματισμούς δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να κερδίσει την πρόκριση, βυθιζόμενη στην εσωστρέφεια (με εύλογη αμφισβήτηση των επιλογών σε θέσεις και πρόσωπα στο μεταγραφικό παζάρι) ήδη από το ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Άρης, μετά το εις βάρος του 2-0 στον πρώτο αγώνα, ήταν παθιασμένος και ώριμος στη ρεβάνς του “Βικελίδης” προσπαθώντας να φτάσει στην ανατροπή απέναντι σε μια Αστάνα που παρατάχθηκε με αμιγώς αμυντικούς προσανατολισμούς χωρίς να κυνηγήσει κάποιο τέρμα στο ανοιχτό γήπεδο. Με καθαρό φορ περιοχής (Μάνος) και τέσσερις ακόμα επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές (Ματίγια από χαμηλά, Μαντσίνι, Μπερτόλιο, Γκάμα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα), η ομάδα του Μάντζιου είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας, φτάνοντας στην ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα με εκμετάλλευση των στημένων φάσεων. Η ανόητη αποβολή του Ματέο Γκαρσία άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα για τους “κίτρινους”, καθώς με παίκτη λιγότερο αναγκάστηκαν να οπισθοχωρήσουν στην παράταση και το πλήρωσαν με το χειρότερο τρόπο (γκολ από στημένη μπάλα στην τελευταία φάση του αγώνα). Παρά τον πρόωρο αποκλεισμό από έναν έμπειρο αντίπαλο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (λόγω των επανειλημμένων αδρανειών στο Καζακστάν), ο Άρης θα πρέπει να κρατήσει τη διάθεση και την αγωνιστική συμπεριφορά που έδειξε στον επαναληπτικό ως οδοδείκτη για το υπόλοιπο της σεζόν.