«Ατσαλάκωτη» η Τσέλσι, σταθερή η Παρί περνούν στους 4 τους Τσάμπιονς Λιγκ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η Παρί πήρε το αίμα της πίσω από την Μπάγερν, ενώ η Τσέλσι δείχνει αξιοσημείωτη σταθερότητα.

Παρά την ήττα με 1-0 από τη Μπάγερν, η καλύτερη σήμερα Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στον περσινό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και προκρίθηκε στα ημιτελικά σε ένα ζευγάρι που μας πρόσφερε τα δυο κορυφαία παιχνίδια της φετινής διοργάνωσης.

Σε αντίθεση με το πρώτο ματς όπου το 2-3 ήταν μαγική εικόνα, σήμερα η ομάδα του Ποκετίνο ιδίως στο πρώτο ημίχρονο τα πήγε εξαιρετικά τόσο σε ένταση στο πρέσινγκ (δεν επέτρεψε τη συνηθισμένη συχνότητα των Βαυαρών να κυκλοφορούν τη μπάλα ανάμεσα στις γραμμές) αναχαίτιση (ο Νταγκμπά περιόρισε αισθητά τον Κομάν) και παραγωγή ευκαιριών. Ο Νεϊμάρ ήταν ο πυλώνας του παιχνιδιού της Παρί τόσο σε δημιουργία όσο και σε εκτέλεση (είχε τα περισσότερα σουτ και τις περισσότερες επαφές εντός περιοχής), ωστόσο παραλίγο να αποδειχθεί μοιραίος καθώς σημάδεψε τρεις φορές το δοκάρι (το δεύτερο δοκάρι ήταν μια υπέροχη έμπνευση, ενώ το τρίτο σπαταλημένη ευκαιρία για την κλάση του).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν (ιδίως μετά την αντικατάσταση του αρνητικού σήμερα Ντέιβις) ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, σημαδεύοντας διαρκώς τα ένας εναντίον ενός του εξαιρετικού Σανέ, ενώ ο καίριος στις επεμβάσεις του Ερναντέζ φρόντιζε να περιορίζονται στο ελάχιστο δυνατό οι κίνδυνοι από το φονικό transition των Νεϊμάρ, Εμπαπέ. Συμπερασματικά, οι δυο ομάδες κέρδισαν το παιχνίδι στο οποίο ήταν χειρότερες του αντιπάλου τους και ο κανονισμός των εκτός έδρας γκολ στέλνει την Παρί στα ημιτελικά. Ο Τσούπο-Μοτίνγκ μπορεί να ήταν αξιοπρεπέστατος (δύο γκολ σε ισάριθμα ματς), αλλά το κενό του Λεβαντόφσκι ήταν δυσαναπλήρωτο τόσο σε εκτελεστική δεινότητα όσο και ως target man γύρω από τον οποίο περιστρέφονται οι αυτοματισμοί.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η επαγγελματική νίκη με 2-0 της Τσέλσι στο Οπόρτο είχε μετατρέψει τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία, κάτι που επιβεβαιώθηκε σε γενικές γραμμές στη ρεβάνς, με το σύνολο του Τούχελ να μη δείχνει την παραμικρή διάθεση να φορτσάρει (με μοναδικό διακριθέντα τον Ζορζίνιο που έκοβε και έραβε στον άξονα) αφήνοντας μια μάλλον ανούσια πρωτοβουλία των κινήσεων στο σύνολο του Κονσεϊσάο που είναι καλοδουλεμένο για reactive παιχνίδι. Το εντυπωσιακό γκολ του Ταρεμί στις καθυστερήσεις έδωσε στην Πόρτο μια δίκαιη νίκη γοήτρου με τους “Δράκους” να πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία των στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας ως highlight την επική πρόκριση στην παράταση με παίκτη λιγότερο επί της Γιουβέντους στη φάση των 16.