Εκείνη η μέρα πριν 36 χρόνια στο Μεξικό
AP PHOTO CARLO FUMAGALLI
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η μέρα που ο Ντιέγκο Μαραντόνα σημείωσε δύο ιστορικά γκολ που έστειλαν την Αργεντινή στους «4» του Μουντιάλ, το οποίο λίγες μέρες αργότερα κατέκτησε: Το «χέρι του Θεού» και το «γκολ του αιώνα».

Όσα έκανε ο Μαραντόνα στον αγωνιστικό χώρο του Αζντέκα του Μεξικό θα μείνουν όχι απλά αξέχαστα, αλλά θα συνοδεύουν γενιές και γενιές. Πριν από 36 χρόνια ο Ντιέγκο Μαραντόνα σημείωσε δύο ιστορικά γκολ που έστειλαν την Αργεντινή στους «4» του Μουντιάλ, το οποίο λίγες μέρες αργότερα κατέκτησε. Το τελικό 2-1 προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων, αλλά και αναγνώριση ότι ο Αργεντινός σούπερ σταρ ήταν ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο. Το έδειξε και στον ημιτελικό και στον τελικό σε εκείνη τη διοργάνωση.

Το ιστορικό «χέρι του θεού» και το μαγικό γκολ, που πριν σκοράρει πήρε τη μπάλα πίσω από την σέντρα και πέρασε όποιον βρέθηκε στο πέρασμα του – ακόμα και τον Πίτερ Σίλτον, που ήταν το τελευταίο του εμπόδιο προς τη δόξα, έχουν μείνει στην ιστορία.

Με το πρώτο γκολ, άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα με το αριστερό χέρι. Ήταν το 6ο λεπτό του β’ ημιχρόνου, όταν σε επέλαση και σέντρα του Χόρχε Βαλντάνο, ο Αργεντινός ύψωσε το χέρι του, νίκησε τον Σίλτον και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι Άγγλοι διαμαρτυρήθηκαν, ο Τυνήσιος διαιτητής Μπιν Νασέρ, δεν είδε τίποτα και το γκολ έμεινε στην Ιστορία ως «το χέρι του Θεού».

Το δεύτερο τέρμα του απλά δεν περιγράφεται με λόγια, αρκεί μόνο να το δει κανείς, καθώς πέρασε σαν σταματημένους όλους τους Άγγλους.