Εμπαπέ και Σαλάχ οδήγησαν τις ομάδες τους στην πρόκριση (video)
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Οι δύο παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν και Λίβερπουλ οδήγησαν τις ομάδες τους στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να επισφράγισε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ παίρνοντας ρεβάνς για τον σοκαριστικό προ τετραετίας αποκλεισμό της με 6-1 στο «Καμπ Νου», αλλά η Μπαρτσελόνα συνδύασε τη θετική διάθεση της εκλογής Λαπόρτα στον προεδρικό θώκο με αγωνιστική ανάκαμψη.

Στο πρώτο ημίχρονο, το 3-4-3 του Κούμαν δούλεψε άψογα, με την Μπαρτσελόνα να κρατά με χαρακτηριστική άνεση την κατοχή μπάλας απέναντι σε μια παθητική Παρί και να φτάνει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή είτε με διαγώνιες μπαλιές στους Ντεστ και Άλμπα, είτε κυρίως με κάθετες πάσες από Μέσι και Γκριζμάν στον ορεξάτο αλλά αναποτελεσματικό Ντεμπελέ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Παριζιάνοι εκμεταλλεύτηκαν το αχρείαστο πέναλτι του Λενγκλέ και άνοιξαν το σκορ με τον Εμπαπέ, ο οποίος έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 25 γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Το εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Μέσι έφερε το ματς στα ίσα και η φάση που έκρινε οριστικά την πρόκριση ήταν η απόκρουση του πέναλτι του Αργεντίνου σούπερ σταρ από τον εντυπωσιακό Νάβας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ποκετίνο οχύρωσε καλύτερα την ομάδα του με τις προσθήκες των Ντιαλό (αντί του αρνητικού Κουρζαβά) και Ντανίλο, χωρίς πάντως να δείξει το παραμικρό θάρρος στην αντεπίθεση και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στο ανοιχτό γήπεδο (εκτός της χαμένης ευκαιρίας του Εμπαπέ στο τέλος) απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που έπαιρνε όλο και περισσότερα ρίσκα για να πάρει τουλάχιστον μια νίκη γοήτρου. Ειδική μνεία για τους «Μπλαουγράνα» αξίζει ο φοβερά ώριμος 18χρονος Πέδρι, ο οποίος σε ρόλο «οκταριού» κατέγραψε το εκπληκτικό ποσοστό 92% σε ακρίβεια μεταβιβάσεων, αποτελώντας ένα από τα λίγα κέρδη της φετινής κακής χρονιάς.

Στην ουδέτερη Βουδαπέστη, η Λίβερπουλ των άπειρων προβλημάτων εντός συνόρων φαίνεται να βρίσκει γιατρειά στο Τσάμπιονς Λιγκ, παίρνοντας δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες απέναντι σε μια Λειψία, από την οποία η φίλαθλη κοινή γνώμη περίμενε να σταθεί πιο ανταγωνιστική ιδίως μετά την περσινή εξαιρετική παρουσία της ομάδας του Νάγκελσμαν και την απόλυτα επιτυχημένη φετινή φάση των ομίλων όπου άφησε εκτός συνέχειας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το σύνολο του Κλοπ, το οποίο φέτος αγωνίζεται σε αισθητά χαμηλότερη ένταση και υποφέρει στο αμυντικό transition, έδειξε να βολεύεται απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν κλείνεται στο μισό γήπεδο και, παράλληλα, δέχθηκε λίγες ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο από μια ικανότατη ομάδα στην άμεση επιθετική μετάβαση.