Euroleague: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μονακό
EUROKINISSI LATO KLODIAN
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Με εκπληκτική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε της γαλλικής ομάδας με 76-62 στον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Στον τελικό της Euroleague με τρόπο επιβλητικό προκρίθηκε ο Ολυμπιακός για 9η φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κάουνας και την Κυριακή (21/5) θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιό του στη διοργάνωση απέναντι στο νικητή της αναμέτρησης Ρεάλ Μαδρίτης -Μπαρτσελόνα.

Την προβληματική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το -12 απέναντι στους Μονεγάσκους (29-41) μετέτρεψαν σε μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες, που με επιμέρους σκορ 27-2 στην τρίτη περίοδος άλλαξαν τα πάντα και εξασφάλισαν το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Euroleague.

Εκπληκτική εμφάνιση απ’ τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» ήταν και ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου, με 15 πόντους  και 8 ριμπάουντ και πολλά κρίσιμα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.