Ευρωπαϊκό κωπηλασίας: “Ασημένιος” ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ
EUROKINISSI ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 2ος και στη περσινή διοργάνωση στο Μόναχο. Πρώτος τερμάτισε ο Ολλανδός Φαν Λίροπ και 3ος ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ολιβερ Ζίντλερ.

Ο “χρυσός” Ολυμπιονίκης Στέφανος Ντούσκος μετά από μία δυνατή μάχη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών, που διεξάγεται στη πόλη Μπλεντ της Σλοβενίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε χρόνο 6:47.87.

Πρώτος τερμάτισε ο Ολλανδός Φαν Λίροπ – με χρόνο 6:46.91-,  και 3ος ο παγκόσμιος πρωταθλητής από τη Γερμανία, Όλιβερ Ζίντλερ – με χρόνο 6:48.14-.

Η κούρσα ξεκίνησε με τον Στέφανο Ντούσκο και τον Όλιβερ Ζίντλερ να πηγαίνουν δίπλα δίπλα, ωστόσο, στα τελευταία μέτρα, ο Λέοναρντ Βαν Λίροπ ανέβασε αισθητά τον ρυθμό του, περνώντας πρώτος στα 1500 μέτρα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να μειώσει την απόσταση, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στην ίδια ένταση μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να κατακτήσει τη δεύτερη θέση. Αυτό ήταν το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για τον Στέφανο Ντούσκο, μετά από αυτό που κατέκτησε το περσινό καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.

Στον μικρό τελικό του σκιφ γυναικών η Ευαγγελία Φράγκουπήρε την 4η θέση και προχώρησε στη 10η θέση της γενικής κατάταξης, εξασφαλίζοντας  το 4ο μετάλλιο της Ελλάδας στους αγώνες (τρία αργυρά, ένα χάλκινο) και 38ο στην ιστορία της διοργάνωσης.