Η Athens Kallithea επιστρέφει στην πρώτη κατηγορία μετά από 18 ολόκληρα χρόνια
EUROKINISSI
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η αγωνιστική περίοδος 2024-25 θα βρει την Athens Kallithea FC να αγωνίζεται στη Super League.

Το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με τα Χανιά στο “Ελ Πάσο” για την 8η αγωνιστική των playoffs της Super League 2 και πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο.

Ιστορικές στιγμές ζει η Καλλιθέα, καθώς η ομάδα της πόλης θα βρίσκεται τη σεζόν 2024-25 στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, κάτι που είχε να συμβεί 18 χρόνια. Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των playoffs της Super League 2, η Athens Kallithea “κλείδωσε” την πρωτιά στον Β’ όμιλο του πρωταθλήματος, που της δίνει την άνοδο στη Super League, κάτι που έχει επίσης εξασφαλίσει ο Λεβαδειακός από τον Α’ όμιλο.

Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Νίλι, ωστόσο η Athens Kallithea ισοφάρισε με τον Μαρότα στο 32′, με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν τον βαθμό που χρειάζονταν και να πανηγυρίζουν την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία, καθώς βρίσκονται στο +6 από τους Κρητικούς, έχοντας την ισοβαθμία υπέρ τους.

Στο μεταξύ, η Ηλιούπολη νίκησε 2-1 την Καλαμάτα στο έτερο σημερινό παιχνίδι για τα playoffs του Β’ ομίλου. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βενάρδος (49′) και Κόστα (90+3′), ενώ η “Mαύρη Θύελλα” είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το πέναλτι του Ακόστα στο 62′.