Η Δανία «σκόρπισε» την Ουαλία και η Ιταλία «ξεκλείδωσε» την Αυστρία στην παράταση
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της φάσης των «16» του Euro, η Δανία επικράτησε της Ουαλίας με 4-0 και πήρε μια σπουδαία πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντόλμπεργκ που σκόραρε τα 2 τέρματα της ομάδας του, με την Ουαλία να είναι νωχελική στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 2 ακόμη γκολ, στο 89ο λεπτό και στις καθυστερήσεις, δίνοντας τη δυνατότητα στους χιλιάδες Δανούς που βρέθηκαν στο Άμστερνταμ το ματς να πανηγυρίσουν με τη ψυχή τους.Η Δανία θα αντιμετωπίσει στους «8» το νικητή του ζευγαριού Ολλανδία-Τσεχία για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο πάγκος έσωσε την Ιταλία

Στο άλλο παιχνίδι της χθεσινής ημέρας η Ιταλία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αυστρίας στα 9ο λεπτά και χρειάστηκαν οι αλλαγές του Μαντσίνι για να «ξεκλειδώσει» η άμυνα της ομάδας του Φράνκο Φόντα.

Οι Ιταλοί σκόραραν στο 1ο ημίχρονο της παράτασης με τους Κιέζα και Πεσίνα, με τους Αυστριακούς να είναι επικίνδυνοι κάθε φορά που πλησίαζαν την εστία του Ντοναρούμε και να μειώνουν σε 2-1 με εκπληκτική κεφαλιά του Κάλατζιτς.

Ο Ενρίκο Κιέζα πανευτυχής μετά το 1ο γκολ

Μέχρι και το τελευταίο λεπτό της παράτασης η αγωνία ήταν στα ύψη και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Ένας αγώνας νοκ-άουτ στην κόψη του ξυραφιού, με την Ιταλία να προκρίνεται στους «8».