It was about time: Η μεγάλη επιστροφή του Άντονι Ντέιβις
AP PHOTO JESS RAPFOGEL
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Στην Ουάσινγκτον ο σέντερ των Λέικερς επιβεβαίωσε ότι περνάει περίοδο εξαιρετικής φόρμας αφού μετά τους 44 πόντους, που σημείωσε το Σάββατο απέναντι στο Μιλγουόκι, πέτυχε 55 πόντους στη νίκη των Λέικερς επί των Ουίζαρντς με 130-119.

Ο Ντέιβις ήταν ασταμάτητος και είχε 55 πόντους (20/27 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές), 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους και ο Λόνι Γουόκερ 20 πόντους για τους «λιμνάνθρωπους», που έχουν ρεκόρ 8-2 στα τελευταία δέκα ματς και ενώ ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με 2-10. Για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Μπράντλεϊ Μπιλ να αποχωρεί στο 3ο λεπτό του αγώνα με τράβηγμα στον δικέφαλο του δεξιού του ποδιού, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 27 πόντους και ο Κάιλ Κούζμα 26 πόντους.

O σέντερ των Λέικερς έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι γιατί βρίσκεται στη καλύτερη φάση της καριέρας του στο Λος Άντζελες, καθώς είναι ο πρώτος παίκτης της ομάδας που σημειώνει τέτοιο double double (50 πόντοι-15ριμπάουντ) από το 1969 και τον Wilt Chamberlain, ενώ είναι επίσης και ο πρώτος παίκτης με δύο σερί 40άρες από το 2013 και τον Kobe Bryant.

Mε μέσους όρους 34.2 πόντων, 15.4 ριμπάουντ και 63.3% μ.ο στα σουτ τα τελευταία 10 παιχνίδια, ο Ντέιβις  μπαίνει για τα καλά -και δικαίως- στη κουβέντα για το φετινό MVP.