Κόπα Άφρικα: Ο Σαντιό Μανέ σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ ενώ είχε πάθει διάσειση
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

O άσος της Σενεγάλης και της Λίβερπουλ υπέστη διάσειση κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι, αλλά κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα να σκοράρει.

Ο Σάντιο Μανέ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην πρόκριση της Σενεγάλης στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα, συμβάλλοντας με την απόδοσή του στη νίκη με 2-0 επί του Πράσινου Ακρωτηρίου.

Ο άσος της Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο τέρμα, ωστόσο λίγα λεπτά νωρίτερα είχε μία σφοδρή εναέρια σύγκρουση με τον αντίπαλο τερματοφύλακα Βοζίνια. Στην προσπάθεια του να κυνηγήσει μία βαθιά μπαλιά συγκρούστηκε στον αέρα με τον Βοζίνια, ο οποίος βγήκε από την εστία του για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο Μανέ βρέθηκε απότομα στο έδαφος και φάνηκε αρχικά να έχει χάσει τις αισθήσεις του μετά το χτύπημα στο κεφάλι.

Παρόλα αυτά, ο άσος της Λίβερπουλ όχι μόνο συνέχισε το παιχνίδι αλλά σκόραρε με ένα υπέροχο, φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε με τίποτα να την πιάσει ο τερματοφύλακας. Μετά το γκολ και την υπερένταση, ο Μανέ έπεσε στο χορτάρι πιάνοντας το κεφάλι του, έχοντας υποστεί διάσειση.

Αντικαταστάθηκε στο 70ο λεπτό και μεταφέρθηκε σε κοντικό νοσοκομείο για εξετάσεις, με τον Βοζίνια να σπεύδει αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης για να του συμπαρασταθεί. «Στενοχωρήθηκα και ανησύχησα με αυτό που έγινε. Δεν είχα καταλάβει στην αρχή τι είχε γίνει και διαμαρτυρήθηκα. Ευτυχώς όλα είναι καλά για τον Σαντιό και διαπίστωσα ότι πέρα από σπουδαίος παίκτης, είναι και σκληρό καρύδι» δήλωσε ο Βοζίνια, βγάζοντας φωτογραφία με τον Μανέ.