Με υπέροχο γκολ του Ντι Μαρία η Αργεντινή κατέκτησε το Copa America
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Τέρμα τα ξόρκια για την Αργεντινή, με τον Μέσι να κατακτά το πρώτο του τίτλο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπειτα από 4 χαμένους τελικούς Copa America.

Σκληρό παιχνίδι, δυνατά μαρκαρίσματα, ένταση, άρτια τεχνική κατάρτιση, με μια Αργεντινή που «μάσαγε σίδερα» και φάνηκε όσο περνούσε η ώρα, ότι ήθελε το ματς περισσότερο.

Η Βραζιλία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό, όμως η Αργεντινή ήταν εκείνη που πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Στο 22ο λεπτό ο Άνχελ Ντι Μαρία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά του Λόντι στην πλάτη της βραζιλιάνικης άμυνας, έκανε το κοντρόλ και με ένα άψογο τσιμπηματάκι της μπάλας «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Βραζιλίας, Έντερσον, κάνοντας το 1-0 για την Αργεντινή. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη σπουδαία φάση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βγουν εναλλάξ μπροστά.

Το εξαιρετικό γκολ του Ντι Μαρία, που “κρέμασε” τον Έντερσον

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η Βραζιλία μπήκε και πάλι πιο δυνατά, απείλησε 2-3 φορές την εστία του Μαρτίνες, είχε ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πάνω-κάτω και τους Νεϊμάρ και Μέσι αντίστοιχα να προσπαθούν να δημιουργήσουν «ρωγμές» στις αντίπαλες άμυνες.

Στο 87ο λεπτό ο Μαρτίνες έσωσε στην εστία της Αργεντινής από βέβαιη παραβίαση και στην επόμενη φάση ο Μέσι δεν κατάφερε να νικήσει τον Έντερσον σε τετ-α-τετ μπροστά από την εστία του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα.

Αποθέωση του Μέσι από τους συμπαίκτες του

Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη φάση, με την Αργεντινή να κατακτά το Copa America για πρώτη φορά μετά το 1993 και όλους τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο να τρέχουν πάνω στο Μέσι για να πανηγυρίσουν μαζί του.