Μουντομπάσκετ: Προσπάθησε αλλά «λύγισε» η Εθνική – Ήττα με 25 πόντους απ’τη Λιθουανία
AP PHOTO MICHAEL CONROY
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η εθνική Μπάσκετ κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο του αγώνα και συνετρίβη 92-67 από τη Λιθουανία, με συνέπεια να αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε η Εθνική Μπάσκετ να κυριαρχήσει επί της Λιθουανίας που θα έδινε το προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Η ελληνική ομάδα αποκλείστηκε απ’ την επόμενη φάση και θα παίξει για την τιμή των όπλων απέναντι στο Μαυροβούνιο και για τις θέσεις 9-16 στο Mundobasket 2023.

Η Ελλάδα κρατάει την πορεία μέχρι τους 16 του τουρνουά και το εισιτήριο που πήρε για το προολυμπιακό τουρνουά…

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

Η παρέα του Γιόνας Βαλαντσιούνας που εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά ήδη από σήμερα (1/9), αφήνοντας εκτός και το Μαυροβούνιο, τελευταίο αντίπαλο των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη την Κυριακή (3/9).