NBA Finals: Οι Μπακς ισοφάρισαν 2-2 κι εμείς δεν θα ξεχάσουμε ποτέ την τάπα του Γιάννη
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Οι Μιλγουόκι Μπακς ξεκίνησαν νωθρά το Game 4 απέναντι στους Φοίνιξ Σανς, με την ομάδα των Πολ και Μπούκερ να παίρνει ισχνό προβάδισμα από την αρχή και να το κρατά σχεδόν το τέλος, όταν ξαφνικά οι Μπακς έτρεξαν ένα σερί 7-0, πέρασαν μπροστά και πήραν τη νίκη με 109-103, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Ο Κρις Μίντλετον πήρε επιθετικά πάνω του τους Μπακς, σημειώνοντας 40 πόντους, με τον Ντέβιν Μπούκερ από τους Σανς να σημειώνει 42 πόντους. Ο Γιάννης σταμάτησε στους 26 πόντους, με 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Η στιγμή που σημάδεψε το ματς ήταν 3 περίπου λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Γιάννης έβγαλε δύο κρίσιμες άμυνες κι έκανε μια από τις τάπες που θα μείνουν στην ιστορία του ΝΒΑ. Οι Μπακς «έτρεξαν» έκτοτε ένα σερί με πρωταγωνιστή τον Μίντλετον και «κλείδωσαν» το ματς.

Το εκπληκτικό μπλοκ του Γιάννη στον Ayton λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού που έφερε τους Μπακς ένα βήμα πριν τη νίκη

Σκληρό παιχνίδι, «physical game», όπως λένε οι Αμερικανοί, με δυνατές μάχες κάτω από τη ρακέτα, τον Τάκερ των Μπακς να εκνευρίζει τον Μπούκερ στο 4ο δεκάλεπτο και να τον αναγκάζει να βγει από νωρίς με 5 φάουλ, με τον Κρις Πολ να μην μπορεί να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.

Η σειρά πηγαίνει στο Φοίνιξ με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα του Σαββάτου.