NBA Πλέι οφ: Ήττα των Μπακς, “μαγικός” Λίλαρντ απέναντι στους Λέικερς
ΚΟΣΜΟΣ

SHARE THIS

Μάρτυρες ενός πολύ σπάνιου συνδυασμού αποτελεσμάτων γίναμε στα φετινά NBA Playoffs!

Με τα breaks των Orlando Magic και Portland Trail Blazers στις σειρές με τους Milwaukee Bucks και τους Los Angeles Lakers αντίστοιχα, είχαμε για πρώτη φορά μετά το 2003, ταυτόχρονο break από τις ομάδες που ήταν στο νούμερο «8» της Ανατολής και της Δύσης στα top seeds των Περιφερειών!

Όπως καταλαβαίνουμε, το γεγονός ότι φέτος δεν υπάρχει ο παράγοντας έδρα, αφού όλοι οι αγώνες γίνονται στο ουδέτερο περιβάλλον της «φούσκας» ευνοεί τέτοιου είδους αποτελέσματα και η λογική λέει ότι θα δούμε κι άλλες εκπλήξεις στη συνέχεια.

Η μοναδική φορά που είχα ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο ήταν στα playoffs του 2003, όταν οι 8οιστην Ανατολή Orlando Magic είχαν νικήσει μέσα στο Detroit τους Pistons και οι 8οι στη Δύση Phoenix Suns είχαν κερδίσει μέσα στο San Antonio τους Spurs. Τελικά, πάντως, τόσο οι Spurs, όσοι και οι Pistons προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και προχώρησαν μέχρι τους τελικούς, με τους Spurs να κατακτούν το πρωτάθλημα.

Milwaukee Bucks – Orlando Magic: 110-122

Οι Bucks ήταν κακοί από το ξεκίνημα και επέτρεψαν στους Magic να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα , παίρνοντας διαφορά 10 πόντων στην πρώτη περίοδο (23-33) και 18 πόντων (33-51) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Οι Bucks έδειχναν να σοβαρεύοτναι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μείωσαν στον πόντο (68-69), αλλά δεν είχαν απάντηση στα προβλήματα που τους έβαλε ο Nicola Vucevic και έτσι οι Magic γύρισαν και πάλι στις διψήφιες διαφορές. Οι Bucks έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε 99-93, αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Evan Fournier, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν σιωπηλός, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ευστόχησε σε 3 τρίποντα.

Κορυφαίος για τους νικητές, αλλά και του γηπέδου, ήταν ο Nikola Vucevic, με 35 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Terence Ross είχε 18 πόντους και οι Markelle Fultz και Gary Clarke από 15.

Από τους Bucks, ξεχώρισε ο ιάννης Αντετοκούνμπο με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 34:27 συμμετοχής, έχοντας 12/25 σουτ, εκ των οποίων 3/7 τρίποντα και 4/9 βολές, ωστόσο δεν ήταν καλός στην τέταρτη περίοδο. Από εκεί και πέρα ο George Hill είχε 16 πόντους, ο Eric Bledsoe 15 και ο Khris Middleton 14 me 4/12 σουτ!

Los Angeles Lakers – Portland Trail Blazers: 93-100

Αν κάποιος περίμενε ότι οι Portland Trail Blazers θα ήταν ικανοποιημένοι με μια απλή συμμετοχή στα playoffs του ΝΒΑ, είναι γελασμένος! Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, οι Blazers επικράτησαν των Los Angeles Lakers με 93-100 και έβαλαν «φωτιά» στη σειρά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι!

Οι Blazers είχαν ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, αλλά οι Lakers δεν τους άφηναν να ξεφύγουν και έτσι στο ημίχρονο το Portland είχε διαφορά ενός πόντου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους Blazers να κρατούν οριακό προβάδισμα και τους Lakers να μοιάζουν έτοιμοι να αντεπιτεθούν. Αυτό έγινε στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Lakers πέρασαν μπροστά με 87-81, ωστόσο οι Blazers ισοφάρισαν το παιχνίδι με 2 τρίποντα των CJ McCollum και Damian Lillard. Με το σκορ στο 89-89, οι Blazers βρήκαν δύο τρίποντα από τους Damian Lillard και Carmelo Anthony, ενώ το πιο σημαντικό τρίποντο σημείωσε ο Gary Trent Jr., ο οποίος 1.20 πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 98-93!

Πρώτος σκόρερ των Blazers ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο Damian Lillard με 34 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο CJ McCollum είχε 21 πόντους και ο Jusuf Nurkic 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από τους Lakers, o Anthony Davis μπορεί να είχε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά είχε 8/24 σουτ, ενώ ο LeBron James σημείωσε ένα εντυπωσιακό tripe double με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 16 ασίστ, το οποίο, όμως, δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το “break” των Blazers.

Houston Rockets – Oklahoma City Thunder: 123-108

Οι Houston Rockets ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους Thunder, παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου και 16 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι Thunder προσπάθησαν να μου στη διεκδίκηση της νίκης στην τρίτη περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι τους 10. Στη συνέχεια οι Rockets προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων και πήραν μια άνετη νίκη, πολύ πιο εύκολα από όσο θα περίμεναν πριν τον αγώνα…

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Russell Westbrook, ήταν ο James Harden με 37 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Jeff Green και Eric Gordon είχαν από 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Thunder, ξεχώρισε ο Danilo Gallinari με 29 πόντους, ο Chris Paul, ο οποίος άγγιξε το triple double με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Steven Adams με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Indiana Pacers – Miami Heat 101-113

Οι Heat μπήκα πιο “ζωηρά” στο ματς, όμως οι Pacers έκαναν πολύ καλό δεύτερο μισό στην πρώτη περίοδο, για να την κλείσουν προηγούμενοι με 33-27. Από κει κι έπειτα όμως οι Heat φρόντισαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. “Έσφιξαν” την άμυνά τους, δέχθηκαν μόλις 19 πόντους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 52-56.

Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με τους Pacers να καταφέρνουν στο τέλος της τρίτης περιόδου να ισοφαρίζουν και όλα έδειχναν ότι θα πάμε για φινάλε “γκραν-γκινιόλ”. Οι Heat ήταν αυτοί που πήραν μια ισχνή διαφορά, όμως οι Pacers είχαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι των Dragic και Herro. Ως τα τρία λεπτά πριν το φινάλε, όπου ο Jimmy Butler απασφάλισε και με δύο τρίποντες βόμβες έδωσε “αέρα” 11 πόντων στην ομάδα του για το τελικό 113-101.

Κορυφαίος των Heat ήταν ο Butler, που σημείωσε 28 πόντους, ενώ για τους Pacers, οι Brogdon και Warren είχαν από 22, με τον πρώτο να μετράει και 10 ασίστ.

Πηγή: nbaholics.gr