Ο Κουρτουά απέδειξε για ακόμη μια φορά πόσο σπουδαίος τερματοφύλακας είναι (Vid)
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Βέλγος πορτιέρο με τρομερές αποκρούσεις κράτησε το σκορ στο 1-0 και τη Ρεάλ Μαδρίτης ζώντανη στην υπόθεση πρόκρισης στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στην εκπνοή του αγώνα της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αναμφισβήτητα ένα σπουδαίο γκολ. Ένα γκολ που θα το θυμόμαστε για πολύ καιρό. Για πολύ καιρό όμως θα θυμόμαστε και την εμφάνιση του Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Βέλγος πορτιέρο κατέγραψε συνολικά 7 αποκρούσεις σε κλασικές φάσεις των Παριζιάνων και το μόνο που έχασε ήταν το πλασέ το Εμπαπέ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο Κουρτούα, ωστόσο, σταμάτησε τον Γάλλο εξτρέμ τόσο σε τετ-α-τετ στο πρώτο ημίχρονο, όσο και σε σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Απέκρουσε το πέναλτι του Μέσι, «καθάρισε» φάσεις και με τη συνολική του εμφάνιση κράτησε όρθια την ομάδα του που έμοιαζε εγκλωβισμένη στον αγωνιστικό χώρο.