Παναθηναϊκός από τα…παλιά: Σπουδαία πρόκριση επί της Μαρσέιγ για τα προκριματικά του Champions League
EUROKINISSI
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Οι Πράσινοι προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Champions League, περνώντας από το Βελοντρόμ μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι.

Μια επική πρόκριση επί της Μαρσέιγ, με 5-3 στα πέναλτι και σπουδαία εμφάνιση από τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ο οποίος έστειλε το «τριφύλλι» στα play off του Champions League με τις επεμβάσεις του κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και την εκτέλεση του Γκενουζί από την άσπρη βούλα, πανηγυρίζουν οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 από τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά με το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90’+9’ έστειλε το ματς στην παράταση (2-1) κι από εκεί στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ευστοχία των παικτών του και ο Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο κολαστήριο του «Βελοντρόμ» με την ίδια ενδεκάδα της Λεωφόρου και στόχο να υπερασπιστεί με ποδόσφαιρο κατοχής το 1-0 της νίκης της στην Αθήνα. Το πλάνο κατέρρευσε με την πρώτη και την τελευταία επίθεση της Μαρσέιγ στο α’ ημίχρονο, όταν με δύο γκολ στο 2’ και στο 45’+1 η γαλλική ομάδα πήρε προβάδισμα πρόκρισης και τίναξε από πάνω της το όποιο άγχος. Στο μεσοδιάστημα, ο πελαγωμένος Παναθηναϊκός πάλευε απλώς να σταθεί όρθιος κάτω από την πρόσθετη πίεση που του ασκούσαν 65 χιλιάδες τρελαμένοι Γάλλοι οπαδοί, οι οποίοι έβλεπαν το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας τους σε όλο το α’ ημίχρονο και δεν σταμάτησαν στιγμή να την ενθαρρύνουν και να την αποθεώνουν.

Η εικόνα στο β’ μέρος άλλαξε προς το πολύ καλύτερο. Ναι μεν η Μαρσέιγ ήταν κυριαρχική μέχρι το 65’ και απειλούσε με 3ο τρίτο γκολ (πέτυχε ένα στο 54’ αλλά σωστά δεν μέτρησε γιατί ο σκόρερ Σαρ ήταν off-side, αλλά προοδευτικά ο Παναθηναϊκός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο βοηθούμενος από την ενέργεια που έφεραν οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς και να απειλεί. Στο 51’ σε φάση διαρκείας, ο Βιλένα σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Λόπες. Στο 61’ ο Μπρινιόλι έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Σαρ, ενώ στο 76’ ο Παλάσιος έχασε τεράστια ευκαιρία πλασάροντας άουτ μετά την ασίστ του Μπερνάρ. Στο 77’ από κόρνερ του Μλαντένοβιτς, ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λόπες έκανε τεράστια επέμβαση στη γωνία του, ενώ στο 81’ ο Βιτίνια με το που μπήκε στο ματς πλάσαρε εξ επαφής άουτ. Ο Παναθηναϊκός μετά το 70’ πίεσε ασφυκτικά τη Μαρσέιγ και στο 85’ ο Λόπες έκανε άλλη μία σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Μαντσίνι από πλάγια θέση.

Κι ενώ όλα έδειχναν χαμένα για τους «πράσινους», στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από μία σέντρα του Παλάσιος, ο Γκεντουζί έδιωξε την μπάλα με το χέρι. Ο VAR Άτγουελ κάλεσε τον Όλιβερ για on field review κι ο Άγγλος ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης και στο 90’+9 μείωσε σε 2-1, έδωσε στον Παναθηναϊκό το γκολ που άξιζε βάση απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Η παράταση είχε κι άλλες δύσκολες στιγμές για τον Παναθηναϊκό, με τη Μαρσέιγ να πιέζει πολύ και να χάνει τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για το γκολ της πρόκρισης, με πιο κραυγαλέα αυτή του 105’ όταν ο Μάγκνουσον απέκρουσε το (μισό γκολ) σουτ του Βιτίνια πάνω στη γραμμή. Στο 110’ όλα φάνηκε να γυρνούν υπέρ των Γάλλων, όταν μετά από ασίστ του Γεντιζί, ο Βιτίνια βρήκε δίκτυα, αλλά ξανά το VAR έλυσε υπέρ του Παναθηναϊκού τον γόρδιο δεσμό, υποδεικνύοντας off-side, μετά από διεξοδική ανάλυση της φάσης.

Το ματς τελικά οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μαρθελίνο να αλλάζει τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον Μπλάνκο, δευτερόλεπτα πριν λήξει η παράταση. Εκεί «μίλησε» η ευστοχία των «πράσινων» και με 5-3 πήραν την πρόκριση στα play off του Champions League, όπου θα βρουν αντίπαλο την πορτογαλική Μπράγκα, με τα παιχνίδια να διεξάγωνται την 23η (Πορτογαλία) και 29η Αυγούστου (Ελλάδα).