Πρόκριση για Ισπανία και Ελβετία με ματσάρες
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Τα δύο χθεσινά ματς θα μείνουν στη μνήμη ως δύο από τα πιο συναρπαστικά του Euro 2020. Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν με σκορ 5-3 στην παράταση απέναντι στην Κροατία και έτσι πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά, με τους Κρόατες ωστόσο να δίνουν μια εξαιρετική μάχη.

Αν και βρέθηκαν με 3-1 πίσω στο σκορ στην κανονική διάρκεια του ματς, κατάφεραν μέσα σε μερικά λεπτά από το 85′ μέχρι και το 92′ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (3-3) και να το στείλουν στην παράταση. Εκεί αν και έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε που πήραν την πρόκριση.

Το θαύμα της Ελβετίας και ο μοιραίος Εμπαπέ

Μετά το φοβερό παιχνίδι της Κροατίας με την Ισπανία, το ματς Γαλλία-Ελβετία προσέφερε ανάλογες συγκινήσεις και μια ιστορική πρόκριση για την Ελβετία στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία.

Η Γαλλία ξεκίνησε αγχωμένη το παιχνίδι, με την Ελβετία να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να προηγείται χάρη σε γκολ του Σεφέροβιτς στο πρώτο τέταρτο. Οι «τρικολόρ» ανέβηκαν και έκαναν δύο καλές φάσεις με σουτ των Εμπαπέ και Ραμπιό, ωστόσο η αμυντική λειτουργία των Ελβετών δεν άφησε τους παίκτες του Ντεσάμπ να κάνουν παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε πολύ, η Γαλλία ανέβασε στροφές, αλλά κόντρα στη ροή οι Ελβετοί κέρδισαν πέναλτι με τον Ζούμπερ. Ο Γιορίς το έπιασε και δυο λεπτά μετά από αυτό, ο Μπενζεμά ισοφάρισε και στη συνέχεια πέτυχε ένα δεύτερο γκολ κάνοντας την ανατροπή. Στο 76ο λεπτό ο Πογκμπά έβαλε το ωραιότερο γκολ της βραδιάς, με την Ελβετία όμως να σκοράρει στο 81′ με τον Σεφέροβιτς ξανά, ενώ ο Γαβράνοβιτς στο 90′ ήταν ψύχραιμος και νίκησε τον Γιορίς για το 3-3.

Στην παράταση δεν είχαμε κάποια αλλαγή στο σκορ και στη διαδικασία των πέναλτι όλοι οι παίκτες και των δύο ομάδων – πλην του Εμπαπέ – σκόραραν με αριστοτεχνικές εκτελέσεις.