Πρωταθλητές οι Μπακς – 50 πόντους και MVP ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Μιλγουόκι Μπακς και Φοίνιξ Σανς ξεκίνησαν νευρικά το Game 6, με πολλά λάθη και πολλά άστοχα σουτ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με τον Κρις Μίντλετον ανέλαβαν να βγάλουν τα «κάστανα από τη φωτιά», να ανεβάσουν ρυθμό και να ξεκολλήσουν τους Μπακς από τον μονοψήφιο αριθμό πόντων στην επίθεση. Ο Γιάννης είχε 4/4 βολές, με τον Πόρτις να ανοίγει το προβάδισμα των Μπακς με 2/2 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, κι ενώ οι Μπακς είχαν «χτίσει» διαφορά, το παιχνίδι άρχισε να μοιάζει πολύ με το Game 5 στο Φοίνιξ, αλλά αντίστροφα. Οι Σανς ανέβασαν ρυθμό, μείωσαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με έναν εκπληκτικό Πέιν και στη συνέχεια με τον Πολ να παίρνει πάνω του τις επιθέσεις κλείνοντας το ημίχρονο με 13 πόντους και 4 ασίστ. Οι Σαν «έτρεξαν» ένα σερί 8-0, ο Χόλιντεϊ ήταν κακός αμυντικά και επιθετικά, με τους Μπακς να έχουν βραχυκυκλώσει και να μένουν πίσω στο ημίχρονο με 47-42.  Ο Γιάννη έκλεισε το ημίχρονο με 17 πόντους και 3 μπλοκ.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε εντυπωσιακά, με τον Γιάννη να είναι πραγματικά φανταστικός. Έχοντας σημειώσει τους μισούς σχεδόν πόντους (37 π.) της ομάδας του (77 π.), πήρε πάνω του την ομάδα, έχοντας επίσης 12/13 βολές, κατεβάζοντας την μπάλα, κάνοντας τα πάντα σε άμυνα και επίθεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση κορυφώθηκε, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Πόρτις έβγαλε 2-3 ωραίες επιθέσεις για τους Μπακς για το λίγο διάστημα που πήρε ανάσες ο Γιάννης, με τον Πολ από τους Σανς να συνεχίζει να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι οργανωτικά και επιθετικά. Ο Γιάννης επιστρέφοντας «μοίρασε» άλλες δύο τάπες στον Μπούκερ, συνεχίζοντας να είναι ασταμάτητος επιθετικά και αμυντικά, σημειώνοντας συνολικά 50 πόντους, κερδίζοντας και τον τίτλο του MVP των τελικών.