Σούπερ Καπ Ευρώπης: Το πήρε η Τσέλσι που συνεχίζει φορμαρισμένη από πέρυσι
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Κέπα Αριθαμπαλάγα «λύτρωσε» την Τσέλσι στη διαδικασία των πέναλτι, αποκρούοντας δύο πέναλτι και χαρίζοντας στους Λονδρέζους το Σούπερ Καπ Ευρώπης απέναντι στη Βιγιαρεάλ.

Η Τσέλσι έφτασε στη δεύτερη κατάκτηση Σούπερ Καπ Ευρώπης μετά το 1998, ενώ η κάτοχος του Γιουρόπα Λιγκ, Βιγιαρεάλ, δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη κατάκτηση του τροπαίου αυτού στη δική της ιστορία.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με τον Τίμο Βέρνερ. Η δεύτερη καλή φάση ήρθε με σουτ του Καντέ, ωστόσο το γκολ σημειώθηκε στο 27ο λεπτό με τον Ζιγέχ να σκοράρει έπειτα από συρτή σέντρα του Χάβερτζ.

Η Τσέλσι συνέχισε να κυριαρχεί, με τη Βιγιαρεάλ να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη, να έχει δύο δοκάρια και να ισοφαρίζει τελικά στο 73ο λεπτό με τον Ζεράρ Μορένο. Οι Άγγλοι προσπάθησαν με τον Πούλισικ να μην στείλουν το ματς στην παράταση, έχοντας την κακή εμπειρία των δύο προηγούμενων τελικών Σούπερ Καπ το 2013 και 2019, ωστόσο αυτή τη φορά τα κατάφεραν και επικράτησαν με 6-5.