Στα 36 του ο Ρονάλντο συνεχίζει να «ξελασπώνει» τις ομάδες που αγωνίζεται
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Χθες το Μπέργκαμο ο Ρονάλντο έσωσε την παρτίδα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σημειώνοντας και τα δύο γκολ της ομάδας του απέναντι στην Αταλάντα (2-2). Οι Άγγλοι έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Σόλσκιερ να ξεφυσά από ανακούφιση και τον προπονητή των γηπεδούχων, Τζιαν Πέτρο Γκασπέρινι, να αναγνωρίζει το μεγαλείο του Πορτογάλου στη συνέντευξη Τύπου.

Πριν από δύο εβδομάδες στο Ολντ Τράφορντ, στην πρώτη κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων, ο Γκασπερίνι είχε και πάλι πλέξει το εγκώμιο του Ρονάλντο, με την ομάδα του να έχει προηγηθεί με 0-2, αλλά τελικά να ηττάται με 3-2, με πρωταγωνιστή και πάλι τον σπουδαίο Πορτογάλο επιθετικό.

Ρονάνλτο και Γκασπερίνι, με τον Ιταλό τεχνικό να τονίζει ότι ο Πορτογάλος δεν έπρεπε να φύγει από την Ιταλία.

Είναι αλήθεια ότι ο Ρονάλντο έχει «ξελασπώσει» την Γιουνάιτεντ ουκ ολίγες φορές τις τελευταίες εβδομάδες, πετυχαίνοντας πολλά και κρίσιμα γκολ. Όλοι γνωρίζουν τις ποδοσφαιρικές του αρετές, ωστόσο εκείνο που τον κάνει να ξεχωρίζει ακόμη περισσότερο είναι η ψυχραιμία και η αυτοπεποίθησή του παντός καιρού. «Εννιά στις δέκα φορές θα βρεθεί στο κατάλληλο σημείο, την κατάλληλη στιγμή και θα σκοράρει. Είναι απίθανος, τρελός παίκτης», σημείωσε ο Γκασπερίνι.

Ο συμπατριώτης του Ρονάλντο, Μπρούνο Φερνάντες, έχει συμβάλλει με τις ασίστ στα γκολ του πρώτου.

Χθες πήρε με δύο γκολ το βαθμό της ισοπαλίας για τους «Κόκκινους Διάβολους». Στα τέλη Σεπτεμβρίου απέναντι στη Βιγιαρεάλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στις 15 Οκτωβρίου σκόραρε το νικητήριο γκολ της ομάδας του σε βάρος της Αταλάντα στο 81ο λεπτό. Στην Πρέμιερ Λιγκ, επίσης με συνέπεια «ξεκλειδώνει» άμυνες, παρότι το σχήμα που χρησιμοποιεί ο Σόλσκιερ δεν τον βοηθά.

Σε λίγους μήνες κλείνει τα 37 του κι έχει ήδη 9 γκολ σε 11 αγωνιστικές φέτος, με τον Νορβηγό τεχνικό να παραδέχεται χθες ότι «ο Κριστιάνο είναι για εμάς ό,τι ο Μάικλ Τζόρνταν για τους Σικάγο Μπουλς». 139 γκολ λοιπόν σε 180 συμμετοχές για τον «Μάικλ Τζόρνταν» της Γιουνάιτεντ, που συνεχίζει για ακόμη μια χρονιά να παίζει διαστημική μπάλα.