Τα αξέχαστα γκολ – «ραμπόνα» του Ερίκ Λαμέλα (video)
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός έχει σημειώσει γκολ με rabona και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2014-15.

Με εκπληκτική rabona του στενά μαρκαρισμένου Ερίκ Λαμέλα (ο οποίος αποβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο), η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου με την Άρσεναλ την Κυριακή, αλλά η σαφώς πιο δημιουργική ομάδα του Αρτέτα ανέτρεψε το σκορ.

Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός είχε σημειώσει γκολ με rabona και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2014-15. Συγκεκριμένα, στο 5-1 του «White Hart Lane», το πρώτο εκ των δύο γκολ του Λαμέλα, ο οποίος μέχρι τότε παρουσίαζε ξεκάθαρα προβλήματα προσαρμογής στις υψηλές απαιτήσεις της Πρέμιερ Λιγκ, σημειώθηκε με αυτό το μαγικό τρόπο, κάνοντας τον συμπαίκτη του Ben Davies να μείνει με ανοιχτό το στόμα, ενώ ο προπονητής του Mauricio Pochettino εξακολουθούσε να του ζητά να παίζει με πιο απλό και ουσιαστικό τρόπο.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την αποβολή του Lloris στο 87ο λεπτό κι ενώ οι «Σπερς» είχαν εξαντλήσει τις αλλαγές του, θέση κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Harry Kane, ο οποίος προηγουμένως είχε σημειώσει το πρώτο του χατ-τρικ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, και νικήθηκε από δυνατό φάουλ του Jeronimo Barrales.