![Τεντόγλου κατά Παγκόσμιας Ομοσπονδίας στίβου: «Δεν είμαι το παιχνιδάκι τους για πειράματα»](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/6247679.jpg)
Τεντόγλου κατά Παγκόσμιας Ομοσπονδίας στίβου: «Δεν είμαι το παιχνιδάκι τους για πειράματα»
«Θα δω πως θα πάνε τα πράγματα και με τις αποφάσεις της παγκόσμιας ομοσπονδίας γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που κάνουν».
-
10.06.2024 Newsroom
Να μιλήσει ανοιχτά κατά της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας στίβου για τους… πειραματισμούς της στο μήκος, δεν δίστασε ο κορυφαίος άλτης Μίλτος Τεντόγλου, που σημείωσε μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στη Ρώμη.
Ειδικότερα, μετά την απονομή του χρυσού του μεταλλίου, ο Μίλτος Τεντόγλου, αναφερόμενος στην Παγκόσμια Ομοσπονδία Στίβου, δήλωσε πως δεν θέλει να γίνει «το παιχνίδι τους για τα πειράματά τους».
Σημειώνεται ότι η Ομοσπονδία εξετάζει την επιλογή να αφαιρεθεί η βαλβίδα του μήκους (χαλώντας για πολλούς την ουσία του αθλήματος).
Ο Μ. Τεντόγλου μάλιστα είπε πως δεν αποκλείεται να πάει στο τριπλούν.
«Στα μεγάλα πρωταθλήματα μετράει το πώς θα αγωνιστώ και η επίδοση που θα κάνω. Αν μπορώ να απαντήσω σε άλλους μεγάλους αθλητές. Εχω πάρει όλους τους τίτλους, αλλά δεν είμαι άτομο που κυνηγά κάποιο σερί μεταλλίων, απλά μου αρέσει να αγωνίζομαι και να χαίρομαι για τις επιδόσεις που κάνω» είπε αρχικά στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ. Για το αν υπάρχει ακόμη κίνητρο απάντησε: «Είναι το δύσκολο κομμάτι, το να έχεις θέληση να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι και να κυνηγάς κάτι. Εγώ πάντα βρίσκω τον τρόπο και βελτιώνομαι».
Όσον αφορά το τριπλούν, είπε: «Είναι ούτως ή άλλως από τα αγαπημένα μου μαζί με το ύψος και θα ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή. Θα δω πως θα πάνε τα πράγματα και με τις αποφάσεις της παγκόσμιας ομοσπονδίας γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που κάνουν. Δεν μου αρέσει να είμαι το παιχνίδι τους για τα πειράματά τους».
Τέλος, αναφορικά με το Παρίσι και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, απάντησε: «Είναι νωρίς ακόμη, αλλά είμαι έτοιμος. Οταν πάω θα τα δώσω όλα και ελπίζω να καταφέρω να κερδίσω ξανά».