Τι άλλο πια να κάνει ο Λίλαρντ;
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Ο Ντουράντ έγραψε στο twitter ότι ο Λίλαρντ είναι ο καλύτερος παίκτης που έχω δει ποτέ. «Είχα ετοιμάσει 4 tweets για να περιγράψω το αριστούργημα του Ντέιμ, αλλά έχω μείνει άφωνος».

Οι πόντοι έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος ανάλογα με τον αγώνα, την εποχή, την αναμέτρηση. Για τον Ντάμιαν Λίλαρντ όμως αυτά δεν μετράνε.

Οι 55 πόντοι του χθες απέναντι στους Ντένβερ Νάγκετς, παίζοντας στα 52 (!) από τα 58 λεπτά του ματς, συνιστούν άλλο ένα ρεκόρ για τον ίδιο και το Πόρτλαντ.  Ο Λίλαρντ είχε 71% στα τρίποντα, έστειλε το ματς με δικό του σουτ στην παράταση, είχε 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις 1 λάθος. Στα 15 τελευταία λεπτά πέτυχε 23 πόντους και στο τέλος του ματς δεν μπορούσε να πιστέψει ότι χάθηκε το παιχνίδι (147-140), με τους Νάγκετς να πηγαίνουν τη σειρά στο 3-2 υπέρ τους.

Ασταμάτητος ο Λίλαρντ με 55 πόντους διέλυσε την άμυνα των Νάγκετς, ωστόσο οι Μπλέιζερς δεν κατάφεραν να νικήσουν στο 5ο ματς

Η μαχαιριά του Michael Porter Jr., περίπου ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, έγειρε το  ματς στην μεριά του Ντένβερ. Οι Μπλείζερς έχουν όμως ακόμα ψυχή και τίποτα δεν είναι σίγουρο για τη συνέχεια και το ποιος τελικά θα προκριθεί στην επόμενη φάση των πλέι οφ.