Το αξέχαστο βολέ του Ιμπραΐμοβιτς που άφησε τους Αμερικανούς με το στόμα ανοιχτό
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

31 Μαρτίου 2018, ο Ζλάταν με τη φανέλα των LA Galaxy πετυχαίνει ένα γκολ που ψηφίστηκε ως το κορυφαίο όλων των εποχών στο αμερικανικό πρωτάθλημα ποδοσφαραίρου MLS.

Στις 17 Δεκεμβρίου 2020 η διοργανώτρια αρχή του αμερικανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου MLS (Major League Soccer) ψήφισε το γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο ντεμπούτο του με τους LA Galaxy, στις 31 Μαρτίου του 2018, ως το κορυφαίο όλων των εποχών στο πρωτάθλημα.

Ο Σουηδός διεθνής, ξεκινώντας από τη Σουηδία και τον τοπική Μάλμο κι έπειτα από μακρά και σπουδαία πορεία σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα με τις φανέλες των Άγιαξ, Γιουβέντους, Ίντερ, Μίλαν, Παρί, Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχε περάσει στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού κι είχε μπει ως αλλαγή στο τοπικό ντέρμπι του Λος Άντζελες μεταξύ των LA Galaxy και των Los Angeles FC – για λογαριασμό των πρώτων – πετυχαίνοντας ένα γκολ που θα έμενε στην ιστορία.

Στο 77ο λεπτό, λίγη ώρα μετά την είσοδό του στο ματς, κι ενώ οι Los Angeles FC βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-3, ο Ζλάταν θα πιάσει ένα απίθανο βολέ λίγα μέτρα μπροστά από το ημικύκλιο του κέντρου, ισοφαρίζοντας το ντέρμπι, προκαλώντας ντελίριο σε δεκάδες χιλιάδες εκστασιασμένους οπαδούς. Δεκατρία λεπτά αργότερα, στο 90ο λεπτό, θα σκοράρει και με κεφαλιά, δίνοντας στους Galaxy μια τεράστια νίκη, πετυχαίνοντας πλήρη ανατροπή από 0-3 σε 4-3.

Έκτοτε ο Ζλάταν έγινε ο αγαπημένος της εξέδρας, πετυχαίνοντας 52 γκολ σε 56 παιχνίδια στον ενάμισι χρόνο παρουσίας του στις ΗΠΑ, για να επιστρέψει στην Ευρώπη πέρυσι για λογαριασμό της Μίλαν, με την οποία ήδη έχει σκοράρει -στα 39 του χρόνια αισίως- 25 γκολ σε 33 ματς.