![Φρίκη στο Αγρίνιο: 150 σκυλιά σε άθλιες συνθήκες — Κουτάβια πεθαίνουν χωρίς νερό](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/dogs-e1718093709378.jpeg)
Φρίκη κι οργή προκαλεί η άθλια κατάσταση στην οποία ζουν πάνω από 100 σκυλάκια σε κτήμα ιδιώτη στο Αγρίνιο σύμφωνα με όσα καταγγέλλουν μέλη της Φιλοζωικής Οργάνωσης Αγρινίου.
(TRIGGER WARNING! Οι παρακάτω περιγραφές περιλαμβάνουν θάνατο ζώων και αποτρόπαιες συνθηκες διαβίωσης τους)
Κουτάβια πεθαίνουν λόγω των τραγικών συνθηκών ενώ πολλά από αυτά έχουν φτάσει να είναι άρρωστα και σκελετωμένα, σύμφωνα με όσα δήλωσε η πρόεδρος της Οργάνωσης, Παρασκευή Αναγνωστοπούλου, στο ethnos.gr.
Οι πληροφορίες της Φιλοζωικής Αγρινίου μεταφέρουν μία φρικιαστική εικόνα, ενώ σκυλιά έχουν κατασπαραχθεί από άλλα περισσότερο μεγαλόσωμα, σύμφωνα με όσα έχουν καταγραφεί ως τώρα.
Προφανώς, οι συνθήκες στις οποίες διαβιούν τα σκυλάκια στο κτήμα ιδιώτη, που βρίσκεται λίγο έξω από το Αγρίνιο κοντά στις σχολές του ΟΑΕΔ, είναι παντελώς ακατάλληλες.
Χωρίς σκιά τα σκυλάκια αναγκάζονται να βουτάνε μέσα στις ποτίστρες
Σύμφωνα με την πρόεδρο της Οργάνωσης, σκύλες αναγκάζονται να θηλάζουν πολύ μεγαλύτερο αριθμό κουταβιών από αυτόν που μπορούν να αντέξουν.
Μάλιστα η οργάνωση αποκαλύπτει πως το μεγαλύτερο μέρος του κτήματος δεν έχει σκέπαστρο. Ως αποτέλεσμα, τα σκυλάκια υποφέρουν και χάνουν τη ζωή τους από την υπερβολική ζέστη το καλοκαίρι.
Για να μπορέσουν να επιβιώσουν από τη ζέστη κάποια σκυλιά, αναγκάζονται να βουτάνε μέσα στις ποτίστρες, στερώντας, όμως, έτσι το λιγοστό νερό από τα υπόλοιπα.
Όπως αναφέρει η Φιλοζωική, ο ιδιοκτήτης του χώρου είναι ένας άντρας ο οποίος μπορεί να ξεκίνησε τη συλλογή των ζώων με φιλοζωικά αισθήματα, ωστόσο, είναι πλέον αδύνατο να διαχειριστεί τον τεράστιο αριθμό τους.
Η φιλοζωϊκή κατηγορεί τον δήμο — Λένε οτι γνωρίζει τι συμβαίνει
Τα μέλη της Οργάνωσης κατηγορούν και τον Δήμο Αγρινίου για την κατάσταση, σημειώνοντας ότι γνωρίζει το γεγονός αλλά «κλείνει τα μάτια» στο πρόβλημα.
Υποστηρίζουν ακόμα ότι η συγκέντρωση των ζώων από τον ιδιώτη στο συγκεκριμένο κτήμα ίσως και να βολεύει τον δήμο που έχει σταματήσει να μεταφέρει αδέσποτα σε μία έκταση κοντά στην κοίτη του Αχελώου, η οποία δυστυχώς ήταν επίσης ακατάλληλη.
Οι κ. Αναγνωστοπούλου και Ζήβα υπογραμμίζουν ότι σε δημοτικό συμβούλιο η διοίκηση παραδέχτηκε ότι ο δήμος ενισχύει τον ιδιώτη με τροφές για τα ζώα και ότι οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες για τα σκυλιά.
Σημειώνεται ότι η Φιλοζωική Οργάνωση Αγρινίου έχει καταθέσει και μήνυση κατά παντός υπευθύνου για το ζήτημα.