![Ιωάννινα: Προανάκριση για το θάνατο της 20χρονης φοιτήτριας που διαγνώστηκε με αμυγδαλίτιδα](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2023/09/nosokomeio_ioannina.jpg)
Προανάκριση διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Ιωαννίνων για να διερευνηθούν τα αίτια του θανάτου της άτυχης 20χρονης φοιτήτριας από τη Χίο, που πέθανε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, ενώ νοσηλεύονταν με διάγνωση αμυγδαλίτιδας.
Στο πλαίσιο αυτό θα κληθούν να καταθέσουν οι θεράποντες ιατροί, το οικογενειακό και ευρύτερο περιβάλλον της φοιτήτριας, ενώ έχει παραγγελθεί νεκροψία – νεκροτομή, ενώ κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διέταξε η διοίκηση του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου με σκοπό τη διερεύνηση του περιστατικού.
Υπευνθυμίζεται ότι η φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, η οποία καταγόταν από τη Χίο και έπαθε χθες ανακοπή, εισήχθη στην ωτορινολαρυγγολογική κλινική του νοσοκομείου πριν από μία εβδομάδα και διαγνώστηκε με αμυγδαλίτιδα, σύμφωνα με πληροφορίες του epiruspost. Όμως, η κατάστασή της επιδεινώθηκε και παρέμεινε στο νοσοκομείο και χθες, Τετάρτη, όπου και κατέληξε.
Η 20χρονη δεν αντιμετώπιζε κάποιο χρόνιο νόσημα, ούτε είχε διαγνωστεί στο παρελθόν με καρδιολογικό πρόβλημα, σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ του epiruspost.