![Καύσωνας: Κλείνουν νωρίτερα δημοτικά και νηπιαγωγεία στα Τρίκαλα](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2023/07/καυσωνας_ς.jpg)
Μέτρα για τον επερχόμενο καύσωνα λαμβάνει και ο Δήμος Τρικκαίων με στόχο την προστασία πολιτών και μαθητών.
Συγκεκριμένα:
Aνοιχτή θα παραμείνει η κλιματιζόμενη αίθουσα του Ε΄ ΚΑΠΗ (οδός Θεοδοσοπούλου, έναντι ΔΕΗ), από αύριο Τρίτη 11 Ιουνίου μέχρι και την Παρασκευή 14 του μηνός κατά τις ώρες 09:00 – 21.00.
Τα δημοτικά σχολεία και τα νηπιαγωγεία στον Δήμο, θα λειτουργούν μέχρι τις 11:30 το πρωί, κατά το τριήμερο 11, 12, 13 Ιουνίου.. Η απόφαση ελήφθη σε συνεννόηση με τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων.
3. Τα ΚΔΑΠ «ΣΤΑΘΜΟΣ», «ΦΡΟΥΡΙΟ», «ΟΜΟΝΟΙΑ» θα παραμείνουν κλειστά κατά τη διάρκεια του καυτού τριημέρου. Στο ΚΔΑΠ ΜΕΑ «ΗΦΑΙΣΤΟΣ» η α΄ βάρδια θα λειτουργεί μέχρι τις 12 το μεσημέρι, ενώ δε θα λειτουργήσει η β΄ βάρδια.
Δήμος Τεμπών
Κλιματιζόμενες αίθουσες θα λειτουργήσει από τις 10 το πρωί έως τις 8 το βράδυ και ο Δήμος Τεμπών. Σύμφωνα με την ΕΡΤ. πρόκειται για: