![Κέρκυρα: Η κόρη του Ν. Πλακιά ζήτησε δικαίωση για τα Τέμπη – Καταγγελία ότι την απομάκρυναν από την ομιλία του ΠΘ](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/collage-2.png)
Δικαίωση για το σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών που στοίχισε την ζωή στις δύο αδερφές και την ξαδέρφη της, θέλησε να ζητήσει από τον Πρωθυπουργό κατά την διάρκεια της ομιλίας του στην Κέρκυρα, η κόρη του Νίκου Πλακιά.
Όπως αναφέρει σε ανάρτησή του ο Ν. Πλακιάς, η κόρη του που τυχαίνει να σπουδάζει στο νησί, θέλησε μαζί με φίλους της να παραστεί στην ομιλία του Πρωθυπουργού για να ζητήσει δικαιοσύνη για τα Τέμπη.
Οι φοιτητές φορούσαν μπλούζες με ονόματα θυμάτων και με μηνύματα για απόδοση Δικαιοσύνης για την ανείπωτη σιδηροδρομική τραγωδία, ενώ σύμφωνα με την καταγγελία του Ν. Πλακιά, τους απομάκρυναν.
«Δεν είναι δυνατόν σε ένα κορίτσι που έχασε τις δίδυμες αδερφές τις και την ξαδέρφη της από κρατική αμέλεια να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο άντρες τις προσωπικής φρουράς σας», επεσήμανε στην ανάρτησή του.
Ολόκληρη η ανάρτηση του Ν. Πλακιά
«Σήμερα ο Πρωθυπουργός βρισκότανε στην Κέρκυρα για την προεκλογική του περιοδεία . Στην Κέρκυρα τυγχάνει και σπουδάζει η κόρη μου.
Μαζί με φίλους της και χωρίς την παραμικρή πρόθεση να προκαλέσουν κανέναν ( τι να προκαλέσουν 7 φοιτητές, 4 αγόρια και 3 κορίτσια μέσα σε δεκάδες ασφαλίτες , ΟΠΚΕ και αστυνομικούς ;)πήγανε να ακούσουν τον Πρωθυπουργό και αν γινότανε η κόρη μου ήθελε αν μπορούσε να κάνει κάποια ερώτηση όπως κάνανε όλοι οι παρεβρισκομενοι
Βέβαια δεν απάντησε και ούτε καν έδωσε σημασία.
Μόλις όμως είδανε τις μπλούζες που φορούσαν τα παιδιά τα απομακρύνανε βίαια με μπροστάρη αυτόν στην φωτογραφία ο οποίος τράβηξε βίαια και προπηλάκισε τα παιδιά διώχνοντας τα με πολύ άσχημο τρόπο και χρησιμοποιώντας σωματική και λεκτική βία πάνω τους όπως βλέπετε στις φωτογραφίες παρακάτω.
Θα ήθελα Κύριε Πρωθυπουργέ να πάρετε θέση άμεσα και να οδηγήσετε τα άτομα αυτά εκεί που πρέπει και είναι η θέση τους .
Δεν είναι δυνατόν να μιλάτε για δημοκρατία και να λέτε ότι απεχθάνεστε την βία τον φασισμό και τους τραμπούκους και να έχετε στην φρουρά σας τους χειρότερους του είδους τους .
Δεν είναι δυνατόν σε ένα κορίτσι που έχασε τις δίδυμες αδερφές τις και την ξαδέρφη της από κρατική αμέλεια να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο άντρες τις προσωπικής φρουράς σας» αναφέρει μεταξύ άλλων.
Σήμερα ο Πρωθυπουργός βρισκότανε στην Κέρκυρα για την προεκλογική του περιοδεία .
Στην Κέρκυρα τυγχάνει και σπουδάζει η κόρη μου .
Μαζί με φίλους της και χωρίς την παραμικρή πρόθεση να προκαλέσουν κανέναν ( τι να προκαλέσουν 7 φοιτητές, 4 αγόρια και 3 κορίτσια μέσα σε δεκάδες… pic.twitter.com/qcfiNYZGQn— Plakiasnikos (@PlakiasNikos) May 27, 2024