![Κηφισιά: Πόρτα σχολείου καταπλάκωσε μαθητές](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/porta-sxoleio.jpg)
Πόρτα καταπλάκωσε τρεις μαθητές στο 3ο Δημοτικό Σχολείο της Κηφισιάς. Το σφοδρό ατύχημα συνέβη λίγο μετά την τοποθέτησή της πόρτας.
Αναφορικά με τις πρώτες πληροφορίες, το ΕΚΑΒ παρέλαβε έναν μαθητή ηλικίας 9 ετών, ο οποίος έφερε ελαφρά τραύματα και μεταφέρεται στο Παίδων Πεντέλης, προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις.
Οι αρχές αναφέρουν πως το περιστατικό έλαβε χώρα γύρω στις 13:30, ενώ εργάτες πραγματοποιούσαν εργασίες στο προαύλιο του σχολείου. Οι συνθήκες υπό τις οποίες συνέβη παραμένουν άγνωστες έως τώρα.
Σε ανάρτηση πολίτης αναφέρει χαρακτηριστικά:
«Η νέα κεντρική καγκελόπορτα που αντικαταστάθηκε το πρωί, έπεσε και πλάκωσε μαθητή που μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Μιλάμε για ένα παλαιότατο κτίριο, σε κακή κατάσταση, με άπειρες παρακλήσεις στο Δήμο για ανάγκες συντήρησης και ανακαίνισης. Και όταν επιτέλους κάτι λίγο αλλάζει, γίνεται με λάθος τρόπο. (Δεν είμαι γνώστης αλλά όλοι ξέρουμε πάνω κάτω πως λειτουργούν οι εργολάβοι και οι αναθέσεις έργων στο ελληνικό δημόσιο). Πρέπει να θρηνήσουμε θύματα παιδιά για να γίνονται τα βασικά ή πρέπει οι γονείς να κατασκηνώσουμε έξω από το δημαρχείο μέχρι να βρούμε το δίκιο μας;»