![Κιβωτός του Κόσμου: Καταναγκαστική εργασία και ξυλοδαρμούς κατήγγειλε μητέρα φιλοξενούμενου](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/5737445-1.jpg)
Κιβωτός του Κόσμου: Καταναγκαστική εργασία και ξυλοδαρμούς κατήγγειλε μητέρα φιλοξενούμενου
Η μάρτυρας κατήγγειλε πως μετά τη μεταφορά της ίδιας και του γιου της στη δομή της Καλαμάτας, ανάγκασαν το παιδί να σταματήσει το σχολείο και να ξεκινήσει να εργάζεται.
-
28.05.2024 Newsroom
Αναφορές σε καταναγκαστική εργασία, ξυλοδαρμούς και διακοπή φοίτησης από το σχολείο παιδιών που φιλοξενούνταν στην «Κιβωτό του Κόσμου» πρωταγωνίστησαν σήμερα, στη δίκη του πατρός Αντωνίου και επτά πρώην εργαζομένων στη ΜΚΟ, και πιο συγκεκριμένα κατά την κατάθεσή της προσφυγίσσας μητέρας, νεαρού φιλοξενούμενου, ο οποίος, σύμφωνα με το κατηγορητήριο, είναι ένα από τα θύματα κακοποίησης στην Οργάνωση.
Σύμφωνα με την ΕφΣυν, όπως εξήγησε η μάρτυρας, πίσω στο 2008, είχε βρει καταφύγιο στην Κιβωτό του Κόσμου, ζητώντας βοήθεια, με το 2,5 χρονών παιδί της. Όπως είπε, ο γιος της έμεινε στην, ΜΚΟ και η ίδια εργαζόταν στη δομή ανασφάλιστη για 150 ευρώ.
Αναφορικά με τα όσα κατέθεσε η γυναίκα, ο γιος της κακοποιήθηκε σωματικά στην Κιβωτό, στη δομή της Καλαμάτας. Όπως είπε χαρακτηριστικά, ο πατέρας Αντώνιος του είπε να φύγει από τη δομή της Αθήνας και να πάει εκεί, υποσχόμενος ότι «θα τον σπουδάσει και θα με ασφαλίσει». Επισήμανε πως ξαφνικά το ανήλικο παιδί της, από τη στιγμή που βρέθηκε στη Καλαμάτα, άρχισε να έχει απουσίες στο σχολείο, καθώς, όπως της είπε, «τον έβαζαν να δουλεύει».
Μάλιστα, η μάρτυρας υποστήριξε πως είδε σημάδια από ξυλοδαρμό στο πρόσωπο του παιδιού, όπως αντίστοιχα σημάδια είδε και σε άλλα παιδιά. «Γύρισε στην Αθήνα το 2022 μαζί με άλλα παιδιά. Τα φέρανε για τιμωρία, διακόψανε το σχολείο», είπε η μάρτυρας και συμπλήρωσε: «Βάλανε καθένα παιδί σε άλλο δωμάτιο και τα κλείδωσαν, δεν μιλούσαν μεταξύ τους για μήνες. Ήταν απομονωμένα και τα έβαζαν για δουλειά».
Επιπλέον η μάρτυρας κατέθεσε: «Έχω δει και χτυπήματα στα παιδιά, έχω τσακωθεί με τον Π…, είδα ένα παιδί με μαυρισμένο μάτι. Του είπα “θα σας κάνω καταγγελία” και μου απάντησε πως το παιδί έκανε μόνο του. Στην Αθήνα έχω δει τρία παιδιά με σημάδια, ένας ήταν ο γιος μου. Κατηγορούσαν τα παιδιά για κάτι που συνέβαινε και τα βάζανε τιμωρία. Το βράδυ φοβόμουν μην πηδήξουν από το παράθυρο, ήταν 2ος όροφος. Εκείνη την ημέρα που τσακώθηκα με τον Π… ενημέρωσαν την πρεσβυτέρα, επειδή είπα πως θα κάνω καταγγελία. Με κάλεσε η πρεσβυτέρα και είχε δίπλα της τον Π… Περίμενα να ακούσω καλά λόγια, αλλά δεν άκουσα. Μου είπε πως τα παιδιά έχουν «κάνει κάτι στη Καλαμάτα» και “θα τα στείλω φυλακή ανηλίκων”».