![Λαμία: Παραδόθηκε στις φλόγες το εργοστάσιο παραγωγής γευμάτων από τα οποία δηλητηριάστηκαν μαθητές](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/lamia_fotia_1.jpg)
Σε παρανάλωμα του πυρός μετατράπηκε το εργοστάσιο της εταιρείας Γιαννίτση, στην βιομηχανική περιοχή της Λαμίας χθες το βράδυ. Η πυρκαγιά εκδηλώθηκε κατά τις 9:30 τη νύχτα, με τα αίτια να παραμένουν ακόμα αδιευκρίνιστα. Η πυροσβεστική ενημερώθηκε την ίδια ώρα, ενώ εντός ολίγων λεπτών οι πυροσβέστες από την 7η ΕΜΑΚ έσπευσαν, καθώς βρίσκονται σε απόσταση μόλις 200 μέτρων από το εργοστάσιο. Παρά ταύτα, το μεγαλύτερο μέρος του εργοστασίου έιχε παραδοθεί στις φλόγες, με τους πυροσβέστες να προσπαθούν να συγκρατήσουν την ορμή τους από διάφορα τμήματα. Η μάχη με τις φλόγες δεν έχει λάβει τέλος, καθώς όλη η δύναμη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας της Φθιώτιδας παραμένει στο σημείο.
Οι φλόγες είχαν περικυκλώσει το κτίριο, με συνέπεια να σημάνει συναγερμός που οδήγησε πυροσβεστικά οχήματα, αλλά και υδροφόρες απ’ όλη την Φθιώτιδα στην βιομηχανική περιοχή Λαμίας. Σε διάστημα 45 λεπτών, σημειώθηκε η κατάρρευση της σκεπής του εργοστασίου, ενώ παράλληλα πυκνοί μαύροι καπνοί που συνόδευαν τις φλόγες διακρίνονταν από την εθνική οδό Λαμίας – Θεσσαλονίκης. Την είσοδο με αντιασφυξιογόνες μάσκες στο εσωτερικό του εργοστασίου επιχείρησαν οι πυροσβέστες, προκειμένου να διαπιστώσουν αν τυχόν είχαν εγκλωβιστεί μέσα σε αυτό εργαζόμενοι. Ωστόσο, τις φλόγες ενίσχυαν ισχυρές εκρήξεις από δεξαμενές αερίου.
Όπως αναφέρεται στο ΑΠΕ – ΜΠΕ, ένα αριθμός εργαζομένων, οι οποίοι έφτασαν στο εργοστάσιο πρώτοι, έσπευσαν στο προαύλιο να απομακρύνουν αυτοκίνητα, κυρίως φορτηγά της εταιρείας, τα οποία είχαν παραδοθεί στις φλόγες. Ορισμένα από αυτά αν και είχαν παραδοθεί στις φλόγες τα απομάκρυναν πηγαίνοντάς τα στον σταθμό της Πυροσβεστικής για να σβήσουν τις φλόγες.
Πρόκειται για το εργοστάσιο, στο οποίο είχαν παρασκευαστεί δύο μέρες πριν τα σχολικά γεύματα που στάθηκαν αφορμή για την μαζική τροφική δηλητηρίαση μαθητών σε σχολεία της περιοχής. Μετά την κατανάλωση των γευμάτων, δεκάδες παιδιά εκδήλωσαν έντονα συμπτώματα που φανέρωναν τροφική δηλητηρίαση.
Όταν τα δεκάδες κρούσματα βγήκαν στο φως, οι γονείς των παιδιών απευθύνθηκαν στον εισαγγελέα της Λαμίας την περασμένη Παρασκευή (17/05) και κατήγγειλαν το συμβάν. Σύμφωνα με το LamiaReport.gr, oι γονείς των παιδιών κατέθεσαν πάνω από 30 μηνύσεις για τους σχεδόν 63 μαθητές από επτά σχολεία της Λαμίας που εμφάνισαν τις τελευταίες τρεις ημέρες συμπτώματα τροφικής δηλητηρίασης.