![Λάρισα: Κινητοποίηση με τρακτέρ την ημέρα των ευρωεκλογών για τις αποζημιώσεις από τις πλημμύρες](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/01/6093273.jpg)
Σε συγκέντρωση με τα τρακτέρ στην κεντρική πλατεία της Αγιάς στη Λάρισα, την Κυριακή 9 Ιούνη, ημέρα των ευρωεκλογών, στις 10 π.μ., καλούν οι Αγροτικοί Σύλλογοι και Συνεταιρισμοί της επαρχίας Αγιάς Λάρισας, διεκδικώντας την καταβολή αποζημιώσεων για τις πλημμύρες του περασμένου Σεπτεμβρίου.
Το κάλεσμα
Το κάλεσμα αυτό γίνεται, όπως αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους, ύστερα από την αρνητική εξέλιξη της τηλεφωνικής επικοινωνίας του αναπληρωτή υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Σταμενίτη με τον πρόεδρο της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Νομού Λάρισας τονίζοντας πως «αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στην υλοποίηση της απόφασης της Γενικής Συνέλευσής μας».
«Καλούμε», σημειώνουν, «όλους τους συναδέλφους μας την Κυριακή 9 Ιουνίου, ημέρα των ευρωεκλογών, και ώρα 10 το πρωί με τα τρακτέρ σε συγκέντρωση στην κεντρική πλατεία της Αγιάς παρατάσσοντας τα μηχανήματα χωρίς να εμποδίζουμε την κίνηση και χωρίς να παρακωλύουμε την εκλογική διαδικασία».
«Καλούμε τους αγρότες και τον λαό της περιοχής», υπογραμμίζουν, «να καταδικάσει με την ψήφο του την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και τα κόμματα που ψήφισαν την Κοινή Αγροτική Πολιτική που μας ξεκληρίζει. Ενωμένοι συνεχίζουμε και θα νικήσουμε!».
Οι αγρότες έμειναν εκτός αποζημιώσεων
Οι αγρότες έμειναν εκτός αποζημιώσεων, όπως ανέφερε μιλώντας στην ΕΡΤ Λάρισας, ο πρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού της Αγιάς κ. Β. Σμυρλής, την στιγμή που ο δήμος Αγιάς έκανε όλες τις σχετικές διαδικασίες και χαρακτηρίστηκε πλημμυρόπληκτος.
«Πρόκειται για μια παράλογη και κατάφωρα άδικη απόφαση», είπε ο κ. Σμυρλής επισημαίνοντας ότι «ο δήμος είχε αποκοπεί για 20 ημέρες μετά τις πλημμύρες. Υπάρχουν βίντεο, φωτογραφίες που πιστοποιούν τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε και τις καταστροφές που σημειώθηκαν. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στον γειτονικό ν. Μαγνησίας, όπου οι αγρότες αποζημιώνονται και καλώς αποζημιώνονται», πρόσθεσε ο πρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Αγιάς, επισημαίνοντας ότι οι αγρότες της περιοχής δεν έχουν άλλον δρόμο από τον δρόμο του αγώνα. «Πιστεύουμε ότι στο τέλος το δίκαιο θα νικήσει».