![Μακεδονία: Γιατι οι αρκούδες κατεβαίνουν όλο και πιο συχνά σε κατοικημένες περιοχές](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2023/11/αρκουδα.jpg)
Το γύρο του διαδικτύου κάνουν τελευταία φωτογραφίες και βίντεο που δείχνουν αρκούδες με τα μικρά τους να κάνουν βόλτες εντός κατοικημένων περιοχών στην Δυτική Μακεδονία.
Μάλιστα, εντύπωση προκάλεσε πρόσφατα το θέαμα μίας αρκούδας με τα μικρά της να γευματίζουν οικογενειακώς τρώγοντας κεράσια σε περιβόλι εντός του οικισμού στην Καστοριά.
Γιατι κατεβαίνουν στις κατοικημένες περιοχές
Στην προσπάθεια τους να προφυλάξουν τα μικρά τους από τους μεγαλόσωμους αρσενικούς οι μητέρες αρκούδες κινούνται με τα αρκουδάκια τους όλο και πιο κοντά στους κατοικημένους οικισμούς, εξηγεί ο κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος από την Εταιρία Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς.
«Η αρκούδα κατεβαίνει προς την λίμνη για αναζήτηση τροφής και το χωράφι με το καλαμπόκι ειδικά την περίοδο που έχουν λιγοστέψει τα κεράσια, τα κορόμηλα και τα φρούτα του δάσους, είναι μια πηγή τροφής» είπε στο ΑΠΕ ο κ. Δημήτρης Μόσχος, το χωράφι του οποίου έχει γίνει κατ’ επανάληψη «στόχος» από αρκούδες.
Έκκληση για διαχείριση του πληθυσμού
Ο αντιπεριφερειάρχης Καστοριάς, Δημήτρης Σαββόπουλος, θορυβημένος από τις απανωτές εμφανίσεις αρκούδων έστειλε κατεπείγουσα επιστολή στον υπουργό περιβάλλοντος, Θεόδωρο Σκυλακάκη.
«Ενημερώσαμε τον υπουργό για την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε, ότι δηλαδή υπάρχει κίνδυνος για την ζωή των κατοίκων όταν τόσο μεγαλόσωμα ζώα κυκλοφορούν εντός των οικισμών και ζητήσαμε την λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση του προβλήματος», ανέφερε μιλώντας στο ΑΠΕ.
Ο αντιπεριφερειάρχης υποστήριξε ότι με πρωτοβουλία της πολιτείας θα πρέπει να θεσπιστεί ένα πρόγραμμα που θα αφορά στην διαχείριση του πληθυσμού της αρκούδας. «Όπως δείχνουν τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας έχουν αυξηθεί σημαντικά», δήλωσε για την αύξηση του πληθυσμού της αρκούδας ο κ. Σαββόπουλος.
Ο αντιπεριφερειάρχης έθεσε ακόμη στο τραπέζι της συζήτησης το θέμα της στείρωσης των ζώων ως μέτρο ελέγχου της αναπαραγωγής του πληθυσμού «για να μην φτάσουμε σε καταστάσεις που μπορεί να γίνουν ανεξέλεγκτες στο μέλλον».