![ΟΙΕΛΕ: Οι κάμερες στις σχολικές αίθουσες ήρθαν για να μείνουν](https://www.rosa.gr/wp-content/themes/rosa/assets/img/default_post_main_image.jpg)
Για να μείνουν μόνιμα ήρθαν οι κάμερες στις σχολικές αίθουσες, σύμφωνα με όσα καταγγέλλει η ΟΙΕΛΕ, η οποία τονίζει ότι ο στόχος αυτής της νέας μεταρρύθμισης έιναι να παρακολουθούνται εκπαιδευτικοί και παιδιά και να τροφοδοτείται κλίμα τρομοκράτησης στη σχολική μονάδα.
Επιβεβαιώνονται πλήρως οι φόβοι για τις κάμερες στις τάξεις που εξέφρασε τις προηγούμενες ημέρες η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ, καθώς σύμφωνα με καταγγελία της, «ορισμένα ιδιωτικά σχολεία δεν “έστησαν” τις κάμερες για να βοηθήσουν (δήθεν) τους μαθητές αυτή τη δύσκολη περίοδο, αλλά για να είναι μόνιμα τοποθετημένες στις τάξεις, ώστε να παρακολουθούνται εκπαιδευτικοί και παιδιά και να τροφοδοτείται κλίμα τρομοκράτησης στη σχολική μονάδα.»
Συνεχίζεται επ’ αόριστον το live streaming;
«Η επιβεβαίωση αυτή», προσθέτει η ΟΙΕΛΕ στην ανακοίνωσή της «δεν ήρθε μόνο από το χθεσινό, οργισμένο κείμενο των σχολαρχών που διαμαρτύρονταν για την (αιτιολογημένη) απομάκρυνση παράνομου υλικού παρακολούθησης από ιδιωτικά σχολεία. Τις τελευταίες ημέρες συνάδελφοι μας ενημερώνουν ότι κάποιοι ιδιοκτήτες τους προετοιμάζουν για τη συνέχιση του παράνομου live streaming και την επόμενη σχολική χρονιά!»
Ως παράδειγμα, η ΟΙΕΛΕ αναφέρει ότι «μια τέτοια ενημέρωση έγινε χθες σε βραδινή τηλεδιάσκεψη ιστορικού, μη κερδοσκοπικού, εκπαιδευτηρίου στα Βόρεια Προάστια. Διευθυντικό στέλεχος, απευθυνόμενο με επιθετικό τρόπο σε εκπαιδευτικούς, τόνισε πως δεν τον ενδιαφέρει τι λέγεται περί προαιρετικότητας και πως οι συνάδελφοι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόσουν την απευθείας μετάδοση, διότι «εδώ είναι ιδιωτικό σχολείο» (τα ακούει αυτά, άραγε, η Υπουργός Παιδείας;)»
Η Ομοσπονδία επισημαίνει: «όπως έφυγαν οι κάμερες πριν από ορισμένα χρόνια από κάποια ιδιωτικά σχολεία που επιχείρησαν να επιβάλουν την παρακολούθηση των συναδέλφων μας, έτσι θα δοθεί αγώνας πολιτικός και νομικός στην Ελλάδα και στα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα να τερματιστεί η παράνομη, αυταρχική και αντιπαιδαγωγική αυτή πρακτική που θίγει τα προσωπικά δεδομένα 1,5 εκατομμυρίου ανθρώπων. Όσοι σχολάρχες θεωρούν ότι θα συνεχίσουν ατιμώρητοι την αυθαιρεσία της απευθείας μετάδοσης, ας είναι έτοιμοι για εκπλήξεις.»
Έτσι, δοθείσης της ευκαιρίας από το Υπουργείο που οφείλει να προστατεύει μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό, οι κάμερες φαντάζουν βολική λύση ως μέσο επιτήρησης και παρακολούθησης, και όχι απλής διευκόλυνσης εν μέσω της πανδημίας.