![Παρβοϊός: Παιδί με μυοκαρδίτιδα νοσηλεύεται στο Ωνάσειο](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/04/5170456.jpg)
Νόσησε από παρβοϊό και τώρα εκδήλωσε μυοκαρδίτιδα το παιδί που μεταφέρθηκε στις 26 Απριλίου στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο.
Αναφορικά με τις πληροφορίες από το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο (ΩΚΚ), στην προκειμένη φάση νοσηλεύεται εκτός Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ).
Μερικές ημέρες πριν, και αφού είχε οδηγηθεί από τη Θεσσαλονίκη, κάνοντας εισαγωγή στην στην Παιδοκαρδιολογική/Παιδοκαρδιοχειρουργική Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, όπου και παρέμεινε, μετακινήθηκε στον νοσηλευτικό όροφο.
Η κατάστασή του παραμένει σταθερή, καθώς στο παιδί έχει χορηγηθεί η κατάλληλη αγωγή.
Σχετικά με τον θάνατο του 3,5 ετών κοριτσιού από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίος αποδόθηκε στον παρβοϊό, το Ωνάσειο υποστηρίζει πως την 30η Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε μεταφορά ενός άλλου παιδιού, το οποίο βρισκόταν σε ανακοπή κατά την εισαγωγή και το οποίο υποβλήθηκε αμέσως σε τοποθέτηση συσκευής Εξωσωματικής Μεμβράνης Οξυγόνωσης (ECMO).
Δεν παρουσιάστηκαν σημεία βελτίωσης και το παιδί κατέληξε την επόμενη ημέρα (31 Μαρτίου 2024).
Υπενθυμίζεται σύμμφωνα με το News24/7 ότι χθες, περίπτωση με συρροή κρουσμάτων παιδιών με παρβοϊό (Parvovirus) σε παιδικό σταθμό της Θεσσαλονίκης βγήκε στο φως της δημοσιότητας.
Σε 11 παιδιά ηλικιακού φάσματος 3-5 ετών, εντοπίστηκε αυξημένη τροπονίνη, όπως παρουσιάζει το έγγραφο, από τα οποία, ένα παιδί 3,5 ετών εκδήλωσε κλινική εικόνα οξείας μυοκαρδίτιδας και απεβίωσε.
Τι είναι ο παρβοϊός
Όπως αναφέρει το News24/7, η λοίμωξη από τον παρβοϊό είναι μια κοινή και εξαιρετικά μεταδοτική παιδική ασθένεια, από τις επιπλοκές της οποίας, σε συνδυασμό με άλλη λοίμωξη, έχασε τη ζωή του ένα παιδί 3,5 ετών από τη Θεσσαλονίκη.
Σε ορισμένες περιπτώσεις του αποδίδεται ο όρος «νόσος των χαστούκων», ο οποίος οφείλεται στο χαρακτηριστικού κόκκινο εξάνθημα που εξαπλώνεται στην περιοχή του προσώπου. Λόγω του ότι ιστορικά, βρισκόταν στην πέμπτη θέση στον κατάλογο κοινών παιδικών ασθενειών οι οποίες διακρίνονται από εξάνθημα, είναι επίσης γνωστή ως «πέμπτη νόσος».