![ΠΟΕΔΗΝ: Συγκεντρώσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό](https://www.rosa.gr/wp-content/themes/rosa/assets/img/default_post_main_image.jpg)
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο Υγείας πραγματοποιεί αυτή την ώρα η ΠΟΕΔΗΝ ενόψει του μέτρου της αναστολής των υγειονομικών που δεν έχουν εμβολιαστεί.
Λίγο πριν τις 12 οι συγκεντρωμένοι ξεκίνησαν πορεία προς το Μέγαρο Μαξίμου όπου βρέθηκαν μπροστά στο μλόκο που είχαν στήσει με κλούβες αστυνομικοί στο ύψος των λουλουδάδικων.
Συγκέντρωση και στη Θεσσαλονίκη
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας μπροστά στο ΥΜΑΘ πραγματοποίησαν το πρωί υγειονομικοί, ανταποκρινόμενοι σε κάλεσμα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Δημοσίων Νοσοκομείων (ΠΟΕΔΗΝ) και της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης (ΕΝΙΘ), στο πλαίσιο της σημερινής πανελλήνιας κινητοποίησης της ομοσπονδίας.
Οι επίσημοι εκπρόσωποι των δυο οργανώσεων τάχθηκαν υπέρ του εμβολιασμού, αλλά κατά της εφαρμογής του μέτρου της αναστολής εργασίας των ανεμβολίαστων, που -όπως υποστηρίζουν- θα έχει ως συνέπεια τη δυσλειτουργία του συστήματος υγείας.