Πολίτες καταφεύγουν σε μηνύσεις για το μολυσμένο νερό στη Μαγνησία
Σοβαρεύει η κατάσταση με το μολυσμένο νερό στη Μαγνησία, όπου κάτοικοι θα καταθέσουν σχετικές μηνύσεις
-
04.06.2024 Newsroom
Μηνύσεις αναμένεται να καταθέσουν κάτοικοι της Μαγνησίας για το μολυσμένο νερό που προκάλεσε δεκάδες κρούσματα γαστρεντερίτιδας, ενώ στέρησε τη ζωή από μία ασθενή.
Ραγδαίες εξελίξεις συμβαίνουν αυτές τις ημέρες στις περιοχές που επηρεάζονται από το μολυσμένο νερό και ιδιαίτερα σε Ριζόμυλο και Στεφανοβίκειο, μετά τα πολλαπλά κρούσματα γαστρεντερίτιδας που έχουν εμφανιστεί σε παιδιά και ενήλικες.
Ύστερα από έλεγχο που διενήργησε ο ΕΟΔΥ, στο νερό της περιοχής εντοπίστηκαν μικροβιακοί δείκτες κοπρανώδους μόλυνσης καθώς και σαλμονέλα (Salmonella spp), σύμφωνα με πληροφορίες του News24/7.
Εισαγγελική έρευνα και μηνύσεις κατοίκων Ριζόμυλου – Στεφανοβικείου
Σε εξέλιξη βρίσκεται και εισαγγελική έρευνα για το συμβάν. Σύμφωνα με πληροφορίες, η εισαγγελία θα εξετάσει σε πρώτη φάση το φαινόμενο στον Δήμο Ρήγα Φεραίου, δηλαδή σε Ριζόμυλο και Στεφανοβίκειο, και θα ενημερώνεται καθημερινά για τις εισαγωγές στο Νοσοκομείο και Κέντρα Υγείας.
Ταυτόχρονα και οι πολίτες δε μένουν άπραγοι: κάτοικοι των περιοχών που επηρεάζονται θα καταθέσουν μηνύσεις για το μολυσμένο νερό, σύμφωνα με πληροφορίες του gegonotanews.gr.
Οι αρχικές οδηγίες προς τους κατοίκους
Η ΔΕΥΑ Ρήγα Φεραίου έχει απαγορεύσει τη χρήση του νερού στην περιοχή, το οποίο έχει ήδη οδηγήσει δεκάδες πολίτες στο νοσοκομείο, ενήλικες και παιδιά.
Το νερό συστήνεται να χρησιμοποιείται αποκλειστικά για χρήση τουαλέτας και όχι για πλύσιμο τροφίμων, παρασκευή φαγητού ή ατομική καθαριότητα. Σε περίπτωση που πρέπει να χρησιμοποιηθεί, θα πρέπει να βράζει στους 100 βαθμούς τουλάχιστον για 3 λεπτά.
Για τις υπόλοιπες περιοχές, εκτός Ριζομύλου και Στεφανοβικείου που εμφανίστηκαν κρούσματα, θα εξεταστεί εάν το φαινόμενο είναι τυχαίο ή συμπίπτει με την συγκυρία, εάν πρόκειται για ιογενή γαστρεντερίτιδα ή εάν υπάρχει πρόβλημα και σε γεωτρήσεις άλλων περιοχών του Νομού, σύμφωνα με πληροφορίες από το News24/7.
Σημειώνεται ακόμη πως ο Δήμος Ρήγα Φεραίου αποφάσισε χτες, Δευτέρα (3/6), να μην λειτουργήσουν τα σχολεία, κάτι που παραμένει σε ισχύ και σήμερα, Τρίτη (4/6), με εξαίρεση το Γυμνάσιο Στεφανοβίκειου λόγω εξετάσεων.