![Ρόδος: Αυτόφωρο και πρόστιμο 28.560 ευρώ στο beach bar για τις ομπρέλες στη θάλασσα](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/ρόδος-σφραγισμα.jpg)
Στο αυτόφωρο οδήγησαν οι Αρχές νωρίτερα σήμερα τον νόμιμο εκπρόσωπο της επιχείρησης με το beach bar που αψηφώντας το νόμο, είχε τοποθετήσει ξαπλώστρες στη θάλασσα και μεταλλικές κατασκευές στην παραλία της Αγίας Μαρίνας στη Ρόδο, που σφραγίστηκε το πρωί της Παρασκευής.
Η Εισαγγελία ενεργοποίησε τη διαδικασία του αυτόφωρου για τον εκπρόσωπο του beach bar, μετά από την παραβίαση της σφράγισης με την αφαίρεση από την επιχείρηση της σήμανσης (κορδέλες) που είχε τοποθετήσει σήμερα το πρωί η Κτηματική Υπηρεσία Δωδεκανήσου Α’ του Υπουργείου Οικονομικών και η Ελληνική Αστυνομία και απαγόρευε την πρόσβαση εντός του χώρου και την άσκηση οποιασδήποτε οικονομικής δραστηριότητας.
Ταυτόχρονα, όπως σημειώνει η Lifo, σήμερα επιδόθηκε και πρόστιμο στην επιχείρηση ύψους 28.560 ευρώ, ποσό το οποίο ανέρχεται στο 4πλάσιο του ανταλλάγματος που θα κατέβαλε ο επιχειρηματίας για ένα έτος σε περίπτωση που είχε συνάψει σύμβαση.
Στη Ρόδο κλιμάκιο του υπουργείου Οικονομικών
Μέχρι την Κυριακή το πρωί και με ευθύνη της επιχείρησης, θα πρέπει να πραγματοποιηθεί η απομάκρυνση όλων των παράνομων ομπρελοκαθισμάτων, καθώς και των κινητών στοιχείων των μεταλλικών κατασκευών. Αν δεν γίνει αυτό, τότς η ευθύνη απομάκρυνσης βαραίνει τον Δήμο. Επιπρόσθετα, μέσα στο επόμενο διάστημα θα γίνει η έκδοση του σχετικού πρωτοκόλλου κατεδάφισης το οποίο θα διαβιβαστεί στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αιγαίου για εκτέλεση του. Υπενθυμίζεται πως η διαδικασία πιστοποίησης της παράνομης κατάληψης δημοσίου χώρου ολοκληρώθηκε από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών, την ΕΛΑΣ και την ΑΑΔΕ σε λιγότερο από 48 ώρες, καθώς προχθές το μεσημέρι οι αρμόδιες υπηρεσίες προχώρησαν σε επιτόπιο έλεγχο στην επιχείρηση όπου διαπιστώθηκε η παράνομη κατάληψη αιγιαλού και η εγκατάσταση 19 μεταλλικών κατασκευών εντός της θάλασσας.