![Συγκλονίζει η μητέρα της Κυριακής Γρίβα: «Γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να τη βοηθήσει;»](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/04/6174525-1.jpg)
Σπαρακτικά είναι τα λόγια της μητέρας της Κυριακής Γρίβα, του θύματος της άγριας γυναικοκτονίας στους Αγίους Αναργύρους που είχε πάει να ζητήσει βοήθεια στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής αλλά τελικά την έδιωξαν αντί να της παρέχουν περιπολικό, με συνέπεια ο πρώην σύντροφός της να την δολοφονήσει λίγα μόλις μέτρα από την σκοπιά.
Μιλώντας στον ANT1, η μητέρα της αδικοχαμένης Κυριακής, δήλωσε πως θέλει να είναι η τελευταία μάνα που κλαίει και πονάει για τον χαμό του παιδιού της, ενώ με πικρία αναρωτήθηκε γιατί δεν βρέθηκε να βοηθήσει κάποιος την κόρη της εκείνο το βράδυ…
«Κάθε πρωί θέλω να της στείλω ένα μήνυμα, να της λέω, «καλημέρα». Πόσες φορές πήγε το δάχτυλό μου εκεί, στο τηλέφωνό της, να την πάρω τηλέφωνο, πολλές φορές. Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα πήγαινα σε εκείνη την Κυριακή που είχα πάει στο σπίτι της και μου έφτιαξε καφέ. Ήταν ο πιο ωραίος καφές που είχα πιει ποτέ στη ζωή μου.
Θέλω να τελειώσει εδώ, να ήταν το παιδί μου το τελευταίο θύμα, να είμαι η τελευταία μάνα που κλαίει για το παιδί της! Καμία άλλη μάνα! Πονάει πολύ, πάρα πολύ να χάνεις το παιδάκι σου.
Θέλω να την αγκαλιάσω, να τη μυρίσω… Να τη μυρίσω θέλω, χάνω την μυρωδιά της. Παρακαλάω κάθε βράδυ την Παναγία να μου την στείλει στον ύπνο μου έστω για ένα λεπτό…
Το πρώτο πράγμα που αναγνωρίζεις όταν γεννιέται ένα παιδί, που στο δίνουν στην αγκαλιά σου, είναι η μυρωδιά της. Η μυρωδιά της και το κλάμα της. Αυτά δεν θέλω να τα ξεχάσω ποτέ. Θέλω να πω στους εισαγγελικούς λειτουργούς να κάνουν όσο πιο γρήγορα, τουλάχιστον να ανακουφιστώ.
Πηγαίνω και χαϊδεύω τα μάρμαρα και λέω «το κοριτσάκι μου, το παιδάκι μου είναι εδώ μέσα». Γιατί το παιδί μου να είναι εκεί; Γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να τη βοηθήσει;».