![Τρίπολη: Εικόνες ντροπής από το καταφύγιο αδέσποτων του Δήμου](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/electra-nanou-mKW-KnzvYcU-unsplash-1.jpg)
Μία νέα παρέμβαση για τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν στο καταφύγιο αδέσποτων του Δήμου Τρίπολης πραγματοποίησε η φιλοζωική ομάδα «Save a Greek Stray».
Τα σκυλάκια που βρίσκονται στο κυνοκομείο είναι υποσιτισμένα και αποστεωμένα, σύμφωνα και με τις φωτογραφίες που συνοδεύουν την καταγγελία.
Η φιλοζωική ομάδα βρέθηκε στο καταφύγιο της Τρίπολης προκειμένου να βοηθήσει, κατόπιν αιτήματος του Δήμου, ωστόσο βρήκε τα σκυλάκια φρικτά πεινασμένα να «στέκονται υποτονικά και σιωπηρά, μαθημένα να μην περιμένουν τίποτα», σύμφωνα με την καταγγελία.
Η επικεφαλής της φιλοζωικής ομάδας, Εριέττα Κούρκουλου, κατήγγειλε την άθλια κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει τα σκυλάκια σημειώνοντας πως αυτή είναι η δεύτερη παρέμβαση της ομάδας μέσα σε δυο μήνες.
«Σήμερα θρηνούμε όχι μόνο τα ζώα που αφήσαμε πίσω, αλλά και όσα θα μπουν μελλοντικά στο “πρότυπο” καταφύγιο, και ελπίζουμε μόνο πως τα σκυλιά που μπορέσαμε να βοηθήσουμε τους τελευταίους μήνες θα απαλύνουν με τον καιρό τον πόνο μας» καταλήγει η καταγγελία της ομάδας.
Η ανάρτηση του Save a Greek Stray