![«Σε αναμονή 3.000 χειρουργεία» – Στάση εργασίας σήμερα από τους αναισθησιολόγους του Παίδων Αγλαΐα Κυριακού](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/nosokomeio-paidon_0.jpg.jpg)
Για ακόμη μία φορά έρχεται στο προσκήνιο το σοβαρό πρόβλημα που προκαλεί η υποστελέχωση και στα παιδιατρικά νοσοκομεία «Αγία Σοφία» και «Αγλαΐα Κυριακού», με ελλείψεις σε αναισθησιολόγους και νοσηλευτικό προσωπικό στα χειρουργεία και τη ΜΕΘ.
Συγκεκριμένα, για σήμερα Τετάρτη 29/05 προκυρήχθηκε από την ΕΙΝΑΠ στάση εργασίας για τους αναισθησιολόγους του «Αγλαΐα Κυριακού», από τις 8 π.μ. έως τη 1 μ.μ.
Στηρίζοντας τα αιτήματά τους για κάλυψη όλων των κενών οργανικών θέσεων του αναισθησιολογικού τμήματος οι γιατροί υπογραμμίζουν πως η παράνομη υπερεργασία και υπερεφημέρευση βάζει σε κίνδυνο τους μικρούς ασθενείς αλλά και τους γιατρούς.
Η Ένωση Νοσοκομειακών Γιατρών Αθήνας – Πειραιά, προχώρησε στην εξαγγελία της κινητοποίησης, καταγγέλλοντας την απόφαση του δικαστηρίου που κήρυξε παράνομη την χθεσινή στάση εργασίας των αναισθησιολόγων του «Αγλαΐα Κυριακού».
Σε αναμονή 3.000 χειρουργεία
«Το σωματείο του νοσοκομείου σύρθηκε στα δικαστήρια από τη Διοίκηση του νοσοκομείου για μία κινητοποίηση η οποία είχε στηριχθεί και από την ΕΙΝΑΠ και την ΟΕΝΓΕ. Η παράβαση των συναδέλφων ήταν ότι τόλμησαν να καταγγείλουν τις επισφαλείς συνθήκες με βάση τις οποίες λειτουργεί και εφημερεύει το αναισθησιολογικό τμήμα του νοσοκομείου», τονίζει η Ένωση Νοσοκομειακών Γιατρών Αθήνας – Πειραιά.
«Οι νοσοκομειακοί γιατροί δεν τρομοκρατούμαστε! Προτεραιότητα μας είναι οι ασθενείς μας και όταν υπάρχουν 3.000 χειρουργεία σε αναμονή στα 2 παιδιατρικά νοσοκομεία έχουμε καθήκον να αγωνιστούμε για την πλήρη στελέχωση των χειρουργείων», σημειώνει στην εξαγγελία της κινητοποίησης η Ένωση.
Σημειώνεται πως η ΕΙΝΑΠ έχει προκηρύξει στάση εργασίας για όλους τους νοσοκομειακούς γιατρούς τη Δευτέρα 3 Ιούνη, από τις 8 π.μ. έως τη 1 μ.μ, καθώς εκείνη τη μέρα θα γίνει συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 11 π.μ. στις πύλες των παιδιατρικών νοσοκομείων.
Άδωνις Γεωργιάδης: «Δεν θα διστάσω να χρησιμοποιήσω τον ιδιωτικό τομέα»
Ο υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης, επιχείρησε να πείσει τους γιατρούς των παιδιατρικών νοσοκομείων να αναστείλουν τη στάση εργασίας λέγοντας χαρακτηριστικά πως «υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας».
Μιλώντας στην ΕΡΤ, ο υπουργός Υγείας υποστηρίζοντας πως ναι μεν «υπάρχει πραγματικό πρόβλημα» στα παιδιατρικά νοσοκομεία, όμως συμπλήρωσε πως οι γιατροί θα τον αναγκάσουν να σκεφτεί λύσεις που «δεν θα τους αρέσουν καθόλου».
Επιχειρώντας να δώσει πολιτικά κίνητρα στις κινητοποιήσεις των γιατρών, ο Υπουργός δήλωσε πως δε θα διστάσει να χρησιμοποιήσει τον ιδιωτικό τομέα.
«Αν νομίζουν ότι θα εκβιάσουν το κράτος, τους γονείς και τα παιδιά έχουν μπλέξει με λάθος άνθρωπο. Το κράτος δεν εκβιάζεται και τα παιδιά που πρέπει να χειρουργηθούν δεν μπορεί να είναι αντικείμενο προεκλογικής αντιπαράθεσης. Γιατί αυτή η αποχή τώρα γίνεται λόγω των ευρωεκλογών» είπε χαρακτηριστικά ο Άδωνις Γεωργιάδης για την αναστολή των τακτικών παιδιατρικών χειρουργείων στο νοσοκομείο Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού» λόγω των κινητοποιήσεων των αναισθησιολόγων.