![Τέμπη: Ασφυκτικά γεμάτη η αίθουσα του ΤΕΕ στον Βόλο με την Μαρία Καρυστιανού](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/04/7a3d5d7c-6ee9-426e-b068-11b436fd0709-e1713640437451.jpg)
Η κοινωνία, δηλώνει διαρκώς και με κάθε τρόπο την στήριξή της στις οικογένειες των θυμάτων του δυστυχήματος-εγκλήματος στα Τέμπη, με εκατοντάδες πολίτες να γεμίζουν το αμφιθέατρο του ΤΕΕ Μαγνησίας στον Βόλο, όπου βρέθηκε χθες (Σάββατο, 20 Απριλίου) το απόγευμα η Μαρία Κρυστιανού.
Η πρόεδρος του Συλλόγου Θυμάτων των Τεμπών και μητέρα της 20χρονης Μάρθης που έφυγε από τη ζωή στο πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα, μαζί με άλλα 56 άτομα, ήταν καλεσμένη και μίλησε σε εκδήλωση που έγινε για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των πολιτών για το τραγικό δυστύχημα των Τεμπών.
Το παρών έδωσαν μεταξύ άλλων, ο εκπρόσωπος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών και Μέσων Σταθερής Τροχιάς, όπως και η κ. Ελένη Βασάρα, με την κ. Καρυστιανού να δηλώνει: «Κάθε μέρα για εμάς είναι ένας χειρότερος Γολγοθάς. Ελπίζουμε πολύ πολύ γρήγορα να έρθει η τιμωρία για να αναπνέουμε κι εμείς πιο εύκολα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας λέει λόγια συμπαράστασης. Αυξάνονται οι υπογραφές και είμαστε κοντά στα τρία εκατομμύρια. Αυτό μας έχει δώσει απίστευτη δύναμη».
«Ελπίζουμε πολύ πολύ γρήγορα να έρθει η τιμωρία για να αναπνέουμε κι εμείς πιο εύκολα»
Την εκδήλωση διοργάνωσαν ο Σύλλογος «Τέμπη 2023», πολίτες του Βόλου και εκ μέρους του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας φοιτητικοί σύλλογοι, ο Ενιαίος Σύλλογο Διδασκόντων Π.Θ., ο Σύλλογος Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού, ο Σύλλογος Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού και ο Σύλλογος Διοικητικού Προσωπικού.
Εκατοντάδες κόσμου, που γέμισαν την αίθουσα καταχειροκρότησαν τις δύο μητέρες, στέλνοντας μήνυμα αλληλεγγύης στον αγώνα ενάντια στην συγκάλυψη.