![H Λωξάντρα γίνεται πρώτη ηθοποιός με Dοwn στο Εθνικό Θέατρο και φέρνει ελπίδα!](https://www.rosa.gr/wp-content/themes/rosa/assets/img/default_post_main_image.jpg)
Η Λωξάντρα Λούκας, γίνεται η πρώτη ηθοποιός με σύνδρομο Down που θα λάβει μέρος σε παραγωγή του Εθνικού Θεάτρου, γεμίζοντας κάθε θεατρόφιλο και μη με αισιοδοξία.
Η εξέλιξη αυτή φέρνει την ελπίδα πως θα ανοίξει ο δρόμος και σε άλλους ηθοποιούς με σύνδρομο Down. Η νεαρή, με καταγωγή από τη Θεσσαλονίκη σύντομα θα λάβει μέρος σε παράσταση με την σκηνοθεσία της Ελένης Ευθυμίου.
Με βίντεο που αναρτήθηκε στο Facebook, ανακοινώθηκε η συνεργασία με τη νεαρή ηθοποιό.