![Αέρας προόδου: Εξελέγη η πρώτη διεμφυλική δήμαρχος στη Γαλλία](https://www.rosa.gr/wp-content/themes/rosa/assets/img/default_post_main_image.jpg)
Αέρας προόδου φύσηξε την Κυριακή στη Γαλλία, αφού εξελέγη η πρώτη διεμφυλική δήμαρχος της χώρας. Πιο αναλυτικά, η 55χρονη Μαρί Κο είναι η νέα δήμαρχος του Τιλουά-λεζ-Μαρσιέν, στη βορειοανατολική Γαλλία.
Η 55χρονη δήμαρχος επικεντρώθηκε προεκλογικά με μία ατζέντα οικολογικής βιωσιμότητας και ανάκαμψης της τοπικής οικονομίας.
Μιλώντας η ίδια στο Γαλλικό Πρακτορείο τόνισε ότι δεν είναι ακτιβίστρια και πως στόχος της είναι να επικεντρωθεί στην τοπική αυτοδιοίκηση.
«Οι άνθρωποι δεν με εξέλεξαν επειδή είμαι ή δεν είμαι διεμφυλική, επέλεξαν ένα πρόγραμμα», σημείωσε η Κο. «Αυτό είναι το ενδιαφέρον: όταν τα πράγματα γίνονται κανονικά, δεν ξεχωρίζεις».
Συγχαρητήριο μήνυμα έστειλε με ανάρτησή της στο Twitter η υπουργός για την ισότητα των φύλων της Γαλλίας Μάρλεν Σιαπά.
«Η διαφάνεια και η καταπολέμηση της φοβίας απέναντι στους διεμφυλικούς εξαρτώνται επίσης από την άσκηση πολιτικών και δημόσιων καθηκόντων. Συγχαρητήρια Μαρί Κο!».
Έτσι, γεννάται η ελπίδα και η προσδοκία οι πολιτικοί θώκοι να αναλαμβάνονται μόνο με βάσει το εκάστοτε πολιτικό πρόγραμμα και όχι με βάση το φύλο ή τις σεξουαλικές προτιμήσεις κάθε υποψηφίου. Εξάλλου η ταύτιση με το εκλογικό κοινό πρέπει να είναι μόνο πολιτική, ιδεολογική, και ηθική.