![Θεσσαλονίκη: Το κόμμα Νίκη προχώρησε σε ομοφοβικές διαμαρτυρίες κατά του Europride](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2023/06/5918771.jpg)
Υπόμνημα διαμαρτυρίας κατά του Europride στην Θεσσαλονίκη κατέθεσε το κόμμα ΝΙΚΗ.
Συγκεκριμένα, το ακροδεξιό κόμμα υπέγραψε εξώδικη διαμαρτυρία προς τους διοργανωτές του Thessaloniki Pride, για τη διοργάνωση του Europride, του θεσμοθετημένου πλέον ευρωπαϊκού Pride, που φέτος φιλοξενείται στη Θεσσαλονίκη.
Βάζοντας μπροστά τον παραλογισμό του «Πατρις Θρησκεία Οικογένεια», το κόμμα λέει πως οι παρελάσεις υπερηφάνειας «προσβάλλουν την δημόσια αιδώ και τα εθνικά και θρησκευτικά μας σύμβολα», ενώ θεωρεί πως με την διεξαγωγή του Pride κοινόχρηστοι χώροι της Θεσσαλονίκης γίνονται «απαγορευμένες ζώνες» για τα παιδιά.
H Εξώδικη Διαμαρτυρία προς τους Διοργανωτές της παρέλασης
Η ανακοίνωση της Νίκης:
Ο Πρόεδρος της ΝΙΚΗΣ κ. Δημήτριος Νατσιός υπογράφει την Εξώδικη Διαμαρτυρία προς τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό με την επωνυμία «THESSALONIKIPRIDE-ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ» η οποία επιδίδεται την Παρασκευή 7/6. Το εξώδικο της ΝΙΚΗΣ υπενθυμίζει στους διοργανωτές τα άρθρα 337 και 191 του Ποινικού Κώδικα, καθώς και το άρθρο 5 του Συντάγματος, και τους καλεί να απέχουν από κάθε υβριστική και αήθη συμπεριφορά προς τα ιερά σύμβολα του Έθνους και της Ορθόδοξης Πίστης, καθώς και να μην επιτρέψουν σε συμμετέχοντες να παρουσιάζονται ημίγυμνοι και να ερωτοτροπούν δημοσίως, προσβάλλοντας τη δημόσια αιδώ.
Σε αντίθετη περίπτωση, η ΝΙΚΗ γνωστοποιεί στους Διοργανωτές ότι καθίστανται υπεύθυνοι και ηθικοί αυτουργοί των αδικημάτων, και θα απευθυνθεί στις αρμόδιες Εισαγγελικές και Δικαστικές Αρχές για την κατά νόμο τιμωρία των παράνομων πράξεων και παραλείψεων των Διοργανωτών.