![Με μια σειρά δράσεων γιόρτασε ο Δήμος Αθηναίων την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/6234492-2-1.jpg)
Ο Δήμος Αθηναίων τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος με ποικίλες δράσεις μέσα στην πόλη. Στην πιο σημαντική από αυτές, πραγματοποιήθηκε η συγκέντρωση 600 μαθητών από σχολεία της Αθήνας, στον Εθνικό Κήπο, οι οποίοι έλαβαν μέρος σε βιωματικές δραστηριότητες, προκειμένου το παιχνίδι να αποτελέσει μέσο ευαισθητοποίησης για την προστασία του περιβάλλοντος, ενημέρωσης, πληροφόρησης σχετικά με την αλλαγή των συνηθειών, αλλά και την ένταξη της ανακύκλωσης στην καθημερινότητά τους. Από το δήμο μοιράστηκαν σακούλες για την οικιακή συλλογή ιοαποβλήτων.
Σύμφωνα με το ΑΠΕ – ΜΠΕ, η δράση διοργανώθηκε σε συνεργασία με τον Εθνικό Κήπο, τη ΔΑΕΜ και την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης. Με σύνθημα «Μη με κάνεις σκουπίδι! Ανακύκλωσε τώρα!» τα παιδιά έμαθαν τα μυστικά της ανακύκλωσης, της κομποστοποίησης και τα οφέλη της διαλογής των απορριμμάτων στο σπίτι.
Όπως επισήμανε μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Αθηναίων Χάρης Δούκας: «Ξέρουμε ότι τα παιδιά είναι οι καλύτεροι πρεσβευτές των προσπαθειών μας για την αύξηση της ανακύκλωσης στον καφέ κάδο, αφού όταν γυρίσουν στα σπίτια τους θα μάθουν στις οικογένειές τους τι πρέπει να κάνουν. Όλοι μαζί έχουμε ευθύνη να υιοθετήσουμε έναν οικολογικό τρόπο ζωής στην καθημερινότητά μας για να καταστήσουμε βιώσιμη την Αθήνα».
Στο ίδιο κύμα πλεύσης, η Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης εγκαινίασε την έκθεση: «Η ανακύκλωση θέλει τέχνη / Be a part of recycling», όπου 16 φωτογραφίες που έχουν ως επίκεντρο το πρόβλημα των σκουπιδιών, παρουσιάζουν μια δυστοπική προοπτική για το μέλλον.
Με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρασίνου και του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών, πραγματοποιήθηκε συμβολική δενδροφύτευση 30 δένδρων στο άλσος Ευελπίδων, παρουσία του δημάρχου Αθηναίων. Τα δένδρα ήταν προσφορά του μη κερδοσκοπικού, περιβαλλοντικού και ανθρωπιστικού οργανισμού We 4 All.
«Ανταποκριθήκαμε αμέσως στην πρόσκληση του δημάρχου. Η επιχειρηματικότητα στηρίζει αυτή τη μεγάλη προσπάθεια που πρέπει να γίνει από όλους μας, ώστε να έχουμε μέσα στην Αθήνα δάση, να έχουμε πνεύμονες πρασίνου», δήλωσε πρόεδρός του ΕΕΑ Γιάννης Χατζηθεοδοσίου.
Το σημείο λήξης των εκδηλώσεων ήταν το πάρκο Ελευθερίας. Το This is Athens του Δήμου Αθηναίων και η Οργάνωση Γη, μαζί με πολίτες γιόρτασαν το φινάλε του διαγωνισμού «Πρασινίζουμε το Γκρίζο». Η δράση στόχευε στο να ενθαρρύνει τους τους κατοίκους της Αθήνας να φέρουν πιο κοντά τη φύση στα σπίτια και στις γειτονιές τους, συνεισφέροντας ταυτόχρονα σε μια πιο βιώσιμη και όμορφη πόλη. Μέσα σε δύο μήνες, οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 300 από δημότες της Αθήνας, ενώ συνολικά 7.000 πολίτες ψήφισαν τους αγαπημένους τους κήπους στον σχετικό φωτογραφικό διαγωνισμό.
Ο κ. Δούκας, απένειμε βραβεία στις καλύτερες συμμετοχές που προέκυψαν έπειτα από διαδικτυακή ψηφοφορία και επιβεβαιώθηκαν από ειδική επιτροπή. Οι 13 νικητές παρέλαβαν τα δώρα τους από τον Δήμο Αθηναίων και τους χορηγούς της δράσης, Gardena και Betsson. Για τους μικρούς υπήρχαν δημιουργικά εργαστήρια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μουσική και κεράσματα.