![Ι. Κολοβού στη ROSA: Κανείς να μην υποφέρει από τη μάστιγα του πλειστηριασμού και της έξωσης](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/kolobou.jpg)
Ι. Κολοβού στη ROSA: Κανείς να μην υποφέρει από τη μάστιγα του πλειστηριασμού και της έξωσης
Η υποψήφια ευρωβουλεύτρια με το ΚΚΕ, Ιωάννα Κολοβού μιλά στη ROSA ενόψει των Ευρωεκλογών της 9ης Ιουνίου.
-
03.06.2024 Ματίνα Κοντού
Πρώτα, βίωσε τη βαρβαρότητα βλέποντας να σπάνε την πόρτα της για να την διώξουν από το σπίτι της και μετά είδε μία ολόκληρη γειτονιά, μέλη συνδικάτων και σωματείων να σχηματίζουν μια μεγάλη αλυσίδα αλληλεγγύης για να σώσουν το βιoς της.
Στη συνέχεια, μαζί με τον γιο της βρέθηκαν αντιμέτωποι ακόμη και με την Δικαιοσύνη για την άρνησή τους να παραδώσουν το βιος τους στα «κοράκια», ενώ σήμερα μιλά στη ROSA ως υποψήφια ευρωβουλεύτρια του ΚΚΕ.
Ο λόγος για την Ιωάννα Κολοβού, τη χαμηλοσυνταξιούχο δημοσιογράφο που έγινε σύμβολο του κινήματος κατά των πλειστηριασμών, αφότου την ξεσπίτωσαν βίαια. Η ίδια, έχοντας βιώσει στο πετσί της την αναλγησία του να σου στερούν το δικαίωμα στην αξιοπρεπή στέγαση, αποφάσισε να κατεβεί υποψήφια στις Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου «για να μπορούν όλοι να ζουν με αξιοπρέπεια», όπως μάς λέει.
«Να δυναμώσει η διεκδίκηση στο δρόμο. Να διεκδικήσουμε πιο μαζικά, πιο αποφασιστικά όλοι οι άνθρωποι να έχουν μια στέγη, κανείς να μην υποφέρει από τη μάστιγα του πλειστηριασμού και της έξωσης» τονίζει μιλώντας στην ROSA.
Ολόκληρη η συνέντευξη
Έχετε πέσει θύμα της βάρβαρης πρακτικής των εξώσεων. Πολλοί άνθρωποι στην χώρα μας ζουν με την αγωνία αυτή κι αυτό το βάρος. Ήταν αυτό που σας κινητοποίησε για να δηλώσετε υποψηφιότητα και τι πιστεύετε ότι μπορεί να αλλάξει;
Κατ’ αρχήν θέλω να ευχαριστήσω το ΚΚΕ που μου έκανε την τιμή να με συμπεριλάβει στους υποψηφίους. “Σαν έτοιμη από καιρό” αποδέχτηκα την υποψηφιότητα γιατί πιστεύω ότι αν υπάρχει κάποιος ή κάτι που μπορεί να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων, τη ροή της Ιστορίας αν θέλετε, αυτό είναι το ΚΚΕ. Έστω και την ύστατη ώρα, φτάνοντας στην κάλπη κάθε εργαζόμενος-η, νέος και νέα, πρέπει να καταλήξει να ρίξει το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ. Γιατί ΝΑΙ. Μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα με ένα πιο δυνατό ΚΚΕ και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, εκεί όπου παίρνονται όλες οι αποφάσεις που μας μαυρίζουν κυριολεκτικά τη ζωή. Αλλά και με αλλαγή των συσχετισμών εκεί που ανατρέπονται οι αποφάσεις, μέσα στο κίνημα, μέσα στα σωματεία. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι την όποια ενίσχυσή του, το ΚΚΕ θα την καταθέσει στον αγώνα. Όπως έγινε και στην δικιά μου περίπτωση.
Τι θέλετε να σηματοδοτήσει η υποψηφιότητά σας και ποια θα είναι η πρώτη και βασική σας προτεραιότητα αν τελικά εκλεγείτε;
Η υποψηφιότητά μου επιδιώκω να σηματοδοτήσει αφενός την ανυπότακτη στάση που πρέπει να έχουμε όλοι απέναντι στην επίθεση που δεχόμαστε και αφετέρου ότι μόνο με το ΚΚΕ μπορούμε πραγματικά να διεκδικήσουμε και να υπερασπιστούμε την ικανοποίηση όλων των αναγκών μας.
Και σε αυτό θέλω να συμβάλλω και εγώ εφόσον εκλεγώ. Να αναδείξω ακόμα πιο πλατιά τον αντιλαϊκό χαρακτήρα της ΕΕ, τις προτεραιότητες που θέτει: Δίνει δισ. για εξοπλισμούς, ώστε το Ευρωπαϊκό Ταμείο Άμυνας να χρηματοδοτεί τις πολεμικές βιομηχανίες της ΕΕ. Την ίδια στιγμή εκατομμύρια μετράνε “σοβαρή στέρηση στέγης”, οι τιμές των ακινήτων εκτοξεύονται στα ύψη αυξανόμενες κατά 47%.
Ταυτόχρονα, θα συμβάλλω και εγώ να δυναμώσει η διεκδίκηση στο δρόμο. Να διεκδικήσουμε πιο μαζικά, πιο αποφασιστικά όλοι οι άνθρωποι να έχουν μια στέγη, κανείς να μην υποφέρει από τη μάστιγα του πλειστηριασμού και της έξωσης.
Υπάρχει ρεαλιστική εναλλακτική; Στην χώρα μας, που δεν υπάρχει επαρκές νομικό πλαίσιο, πώς μπορούν να σταματήσουν οι πλειστηριασμοί;
Στη χώρα μας υπήρχε κάποτε ένα στοιχειώδες νομικό πλαίσιο πάνω στο οποίο στηρίζονταν οι δανειολήπτες και οι νομικοί τους εκπρόσωποι. Το νομικό αυτό πλαίσιο αντί να βελτιωθεί και να προσαρμοστεί στα δεδομένα, η ΝΔ φρόντισε να το εξαφανίσει.
Ήρθε μετά ο ΣΥΡΙΖΑ, ως κυβέρνηση, και έβαλε την ταφόπλακα. Αναφέρομαι στους ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς, τύπου “κρυφό σχολειό” και στην κατάργηση του νόμου για την προστασία της πρώτης κατοικίας. Και φυσικά στο ιδιώνυμο αδίκημα, με το οποίο, και εμένα την ίδια, με έσυραν σιδηροδέσμια στη ΓΑΔΑ.
Για όλα αυτά σε… αγαστή συνεργασία εργάστηκαν τα δυο αυτά κόμματα στη Βουλή, από κοινού με τα διάφορα κατά καιρούς κόμματα – δορυφόρους. Δεν είμαι υπέρ του κινήματος “δεν πληρώνω”, όπως κάποιοι κακόβουλοι με κατηγόρησαν. Ένα δάνειο όμως θα πρέπει να προσαρμόσει τα επιτόκια και τις δόσεις, με την οικονομική κατάσταση της χώρας γενικά και του δανειολήπτη ειδικότερα, ο οποίος ξαφνικά βρέθηκε να βιώνει μια απίστευτη εξαθλίωση, με πετσοκομμένο το μισθό και τη σύνταξη κοντά στο μηδέν, αδυνατώντας να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις τους. Δεν φταίει αυτός. Εκεί πρέπει να επέμβει το υποτιθέμενο Κράτος Δικαίου, και να προστατεύσει το δανειολήπτη από τα κοράκια που παραμονεύουν. Όμως, για μια ακόμα αποδεικνύεται ο χαρακτήρας αυτού του κράτους, που είναι ανίκανο να προστατεύσει τους βιοπαλαιστές, το αυτονόητο δικαίωμά τους να έχουν μια στέγη, να ζουν αξιοπρεπώς, αλλά ικανότατο να ευνοεί τους μονοπωλιακούς ομίλους, τα funds, τις τράπεζες.
Ξέρετε, συχνά οι άνθρωποι φοβούνται να μοιραστούν την αγωνία τους μήπως χάσουν το βιός τους, γιατί ίσως ντρέπονται επειδή θεωρούν ότι έκαναν εκείνοι λάθος. Τι έχετε να πείτε σε αυτούς τους ανθρώπους; Πώς θα πάψει η οικονομική ευαλωτότητα να είναι στίγμα;
Ναι φοβούνται, ντρέπονται, πιστεύουν ότι είναι δικό τους το λάθος. Το πιστεύετε ότι από τους εκατοντάδες που μου έστειλαν μήνυμα μετά την περιπέτειά μου και ζήτησαν βοήθεια, οι περισσότεροι ντρέπονταν; Δεν φταίνε αυτοί όμως! Το αδίστακτο κράτος τους ποδοπάτησε, τους τσάκισε. “Χρωστάς” τους λένε, χωρίς να του εξηγούν βέβαια πώς έφτασε ως εκεί.
Εκεί χρειάζεται να σταθεί κάποιος δίπλα τους, να τους το εξηγήσει. Και αυτός ο κάποιος ήταν, είναι και θα είναι το ΚΚΕ. Εκεί τους παραπέμπω όλους, στα παιδιά του ΠΑΜΕ. Να τους βοηθήσουν να τους εξηγήσουν, να βρούνε μαζί κάποια λύση. Ήταν τέτοια η άγνοια που κάποιοι με ρωτούσαν πόσο… θα τους στοιχίσει! Εκατοντάδες σπίτια σώθηκαν έτσι. Και έτσι θα συνεχίσουν να σώζονται.
Στην δική σας περίπτωση, όπως και σε πολλές άλλες, απλοί πολίτες, γείτονες, αλληλέγγυοι, μέλη σωματείων, μπήκαν μπροστά για να μην πλειστηριαστεί το σπίτι σας. Τι ρόλο μπορεί να παίξει η οργάνωση στις διεκδικήσεις σήμερα;
Τεράστιο. Όταν μπήκαν μπροστά τα παιδιά του ΠΑΜΕ και πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, αγνοώντας τον δικαστικό επιμελητή και το Διοικητή της ΓΑΔΑ που είχε σπεύσει προς… βοήθεια, οι γείτονες στην πολυκατοικία αναθάρρησαν. Ακολούθησε η διπλανή πολυκατοικία, η απέναντι, τα μαγαζιά, ακόμα και τα περίπτερα. Ήταν τόσο συγκινητικό όλο αυτό. Ακολούθησαν όλοι! Και το βράδυ όταν έγινε η μεγαλειώδης πορεία στους δρόμους του Ζωγράφου και των Ιλισίων…
Το παράδειγμα. Αυτό το ρόλο μπορεί επιτυχώς να παίξει η οργάνωση. Να δώσει το παράδειγμα. Πανό και δηλώσεις στην τηλεόραση κάνουν όλοι. Ποιος όμως διακινδυνεύει να μπει μπροστά; Να βροντοφωνάξει το δίκιο του λαού; “Τα παιδιά με τον πυρετό στα μάτια” όπως τα αποκαλώ. Τα παιδιά του ΠΑΜΕ!
Το ΚΚΕ ασκεί όλα αυτά τα χρόνια σφοδρή κριτική στην ΕΕ για μία σειρά από ζητήματα, όπως τα μέτρα λιτότητας, τα εργασιακά, την Υγεία, την εξωτερική κι αμυντική πολιτική, τη δικαιοσύνη και το προσφυγικό. Αν βρεθείτε τελικά σε αυτό το κέντρο λήψης αποφάσεων, ποιος θα είναι ο δικός σας «οδικός χάρτης» όσον αφορά τις λαϊκές διεκδικήσεις;
Δυο χρόνια στάθηκα όρθια, απέναντι σε γύπες και κοράκια που έκραζαν απειλητικά και τόλμησα να φωνάξω, να καταγγείλω. Κι αυτό με τη βοήθεια του ΚΚΕ, που δεν επέτρεψε να με διαλύσει η βαρβαρότητα. Γιατί σ’ εμένα και στο παιδί μου, το σύστημα επέδειξε μια ιδιαίτερη σκληρότητα…
Ο «οδικός χάρτης» μου, αν εκλεγώ, θα έχει ως πυξίδα την τόσο πολύτιμη και τόσο δυσεύρετη Κοινωνική Δικαιοσύνη, το να μπορούν όλοι να ζουν με αξιοπρέπεια. Να μην μπαίνουν οι ανάγκες των πολλών στη ζυγαριά του κόστους – οφέλους για τα κέρδη των λίγων. Γιατί για μένα σημασία έχει να έχουμε μια Ευρώπη των λαών και όχι μια ΕΕ των λόμπι και σύμμαχο του ΝΑΤΟ. Και για αυτό θα υψώσω τη φωνή μου ώστε να ακουστεί παντού… Τώρα ξέρω…