Κ. Χατζηδάκης: Η κυβέρνησή μας θέλει ένα εύρωστο τραπεζικό σύστημα
«Η κυβέρνησή μας θέλει ένα εύρωστο τραπεζικό σύστημα, με ανταγωνισμό μεταξύ των τραπεζών», σημείωσε ο Κ. Χατζηδάκης.
-
29.05.2024 Newsroom
«Οι ελληνικές τράπεζες κατάφεραν να περάσουν από την εποχή της κρίσης και των ανακεφαλαιοποιήσεων, στην εποχή που υψηλής ποιότητας επενδυτές εκφράζουν έμπρακτα το ενδιαφέρον γι’ αυτές», υπογράμμισε χθες ο Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, Κωστής Χατζηδάκης, κατά την ομιλία του σε εκδήλωση της τράπεζας Πειραιώς.
«Αυτό δεν έτυχε, πέτυχε! Και η επιτυχία αυτή είναι της πολιτικής αυτής της κυβέρνησης, που επικεντρώθηκε στην ανάπτυξη της οικονομίας, που αντί να «δαιμονοποιεί» τις τράπεζες αναγνωρίζει ότι έχουν ζωτικό ρόλο σε αυτή την αναπτυξιακή διαδικασία, όπως συμβαίνει σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου» συνέχισε ο Κ. Χατζηδάκης.
Όπως είπε, οι ελληνικές τράπεζες «είναι και πάλι ισχυρές και έτοιμες να επικεντρωθούν σε αυτό που είναι η δουλειά τους: την χρηματοδότηση και τη στήριξη της πραγματικής οικονομίας».
«Η κυβέρνησή μας θέλει ένα εύρωστο τραπεζικό σύστημα, με ανταγωνισμό μεταξύ των τραπεζών. Ένα τραπεζικό σύστημα που θα παρέχει ελκυστικές αποδόσεις στους αποταμιευτές και ρευστότητα στις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά», σημείωσε ο Κ. Χατζηδάκης.
Παράλληλα, ο Υπουργός δήλωσε πως τα κόκκινα δάνεια στα χαρτοφυλάκια των τραπεζών έχουν πέσει κάτω από το «ψυχολογικό όριο» των 10 δισ. Οι καταθέσεις έχουν αυξηθεί κατά 50 δισ. ευρώ. Η τραπεζική πιστωτική επέκταση ενισχύθηκε σε σχέση με το 2019, ενώ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια οι ελληνικές τράπεζες είναι ξανά κερδοφόρες. «Πράγμα που ενισχύει τις προοπτικές τους για το μέλλον, αυξάνει τα έσοδα του Δημοσίου, αλλά και τη συμβολή τους στην εθνική οικονομία», τόνισε.
«Σήμερα, παρά τα προβλήματα», είπε ο Κ. Χατζηδάκης, «η Ελλάδα είναι μία από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες οικονομίες στην Ευρώπη, με αυξανόμενη απασχόληση και βελτίωση των δημόσιων οικονομικών. Ο τραπεζικός τομέας αποτέλεσε και αποτελεί βασικό εταίρο σε αυτήν την μεταρρυθμιστική προσπάθεια. Είμαι βέβαιος ότι στο ίδιο μοτίβο θα συνεχίσουμε και τα επόμενα χρόνια».