![Χρυσοχοΐδης: ΟΠΚΕ και αστυνομικοί με δίκυκλα θα περιπολούν στις παραλίες](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2022/12/5668501.jpg)
Παρουσία αστυνομικών θα κάνουν μπάνιο στην παραλία οι λουόμενοι στην Αττική, όπως προανήγγειλε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης.
«Στις παραλίες θα υπάρχουν, σε λίγες ημέρες, Ομάδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (ΟΠΚΕ), αλλά και ένστολοι αστυνομικοί με δίκυκλα, έτσι ώστε ανά πάσα στιγμή οποιοσδήποτε κάνει κάτι να εντοπιστεί», είπε ο υπουργός σχετικά με τον επιχειρησιακό σχεδιασμό που έχει καταρτιστεί ενόψει του καλοκαιριού.
Για παράδειγμα, στην πλαζ Βουλιαγμένης, στις μικρότερες πλαζ της Γλυφάδας και προς την Ανάβυσσο, «εκεί θα υπάρχουν δυνάμεις οι οποίες θα είναι πολύ κοντά στις παραλίες. Και ταυτόχρονα θα υπάρχουν δίκυκλα που θα περιπολούν, έτσι ώστε να λειτουργούν αποτρεπτικά. Πρώτη φορά αυτό θα γίνει οργανωμένα», είπε χαρακτηριστικά ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης στο MEGA.
Η μικροεγκληματικότητα χρειάζεται «συστηματική δουλειά»
«Η θεραπεία αυτού (της μικροεγκληματικότητας) είναι οι εξαρθρώσεις των μικρών εγκληματικών ομάδων που πηγαίνουν από γειτονιά σε γειτονιά, κάνουν διαρρήξεις σε σπίτια, σε γραφεία, σε καταστήματα. Χρειάζεται μια συστηματική δουλειά. Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε τώρα. Είναι μια δύσκολη δουλειά γιατί η μικροεγκληματικότητα υπάρχει πάντα» συμπλήρωσε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη.
Αυξημένες οι καταγγελίες για ενδοοικογενειακή βία
Για το φλέγον ζήτημα της ενδοοικογενειακής βίας, ο κ. Χρυσοχοΐδης τόνισε πως αυτούς τους πρώτους 5 μήνες του έτους έχουν αυξηθεί οι καταγγελίες κατά 67,5%, ενώ έγιναν 4.409 συλλήψεις και αναφέρθηκαν σχεδόν 7.500 περιστατικά.
«Το θέμα της ενδοοικογενειακής βίας είναι ένα πραγματικά φρικαλέο κοινωνικό ζήτημα. Πλέον ανοίγουν στόματα και μιλάνε οι γυναίκες. Ανοίγουν οι πόρτες. Υπάρχει, δυστυχώς, από πολύ παλιά. Είναι κρίμα που έχουν υποφέρει και πολλές φορές έχουν χάσει τη ζωή τους γυναίκες από αυτήν την υπόθεση» ανέφερε ο υπουργός απαντώντας σε ερωτήσεις για την ενδοοικογενειακή βία στην Ελλάδα.
«Είναι μια ευκαιρία και καλώ όλες τις γυναίκες να τηλεφωνούν στο 100, να πάρουν το panic button και να το χρησιμοποιούν και σε λίγα λεπτά η Αστυνομία θα είναι κοντά τους. Πρώτο θέμα για την Αστυνομία είναι η ασφάλεια και έχουμε εξασφαλίσει σε όλη τη χώρα καταφύγια, που δεν τα ξέρει κανείς, φυλάσσονται, είναι καλά. Είναι δομές της Αστυνομίας, δεν ανήκουν σε κανέναν άλλον. Τις εξοπλίζουμε, τις κάνουμε ανθρώπινες» κατέληξε ο υπουργός προστασίας του πολίτη μιλώντας για το σοβαρότατο ζήτημα στο οποίο έχει εξελιχθεί οι ενδοοικογενειακή βία στην Ελλάδα.